Belgia

Flaga Belgii jest podzielona na 3 równe pionowe pasy: czarny, żółty, czerwony
Państwo: Belgia
Obszar (km2): 30528
Ludność 2012 (mln): 11
Język urzędowy: niderlandzki, francuski, niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .be
Kod telefoniczny: +32
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 514,6
PKB na osobę 2011 (USD): 46989

Każda osoba przebywająca w Belgii legalnie i spełniająca ustalone warunki jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Wymogi są następujące: członkostwo w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, przepracowanie 120 dni w sześciomiesięcznym okresie poprzedzającym staranie się o zasiłek (włącznie z okresami braku aktywności, takimi jak choroba, urlop płatny itp. oraz okresami spędzonymi w innych państwach członkowskich - E104), przekazanie zaświadczeń o opłaceniu składek wydanych przez swoją instytucję ubezpieczeniową, przejście badań zorganizowanych przez instytucję ubezpieczeniową oraz posiadanie dowodu ubezpieczenia. Bardzo ważne jest zaopatrzenie się przed wyjazdem do pracy w Belgii w formularz E 104 wydany przez ZUS służący m.in. potwierdzeniu okresów ubezpieczenia z tytułu choroby. Jeżeli podczas pierwszych 120 dni pracy zachorujemy, wówczas formularz pozwoli na zsumowanie polskich i belgijskich okresów ubezpieczenia.

Procedura zgłaszania choroby:

Zapytaj swojego pracodawcę o ewentualne systemy szczególne. Zapoznaj się także z regulaminem przedsiębiorstwa. Jeżeli jesteś chory, musisz zazwyczaj przedstawić firmie ubezpieczeniowej zaświadczenie lekarskie do drugiego dnia choroby. Jeżeli zrobisz to później, ustawowy zasiłek chorobowy będzie wypłacany dopiero od tego dnia.

Firmę należy powiadomić o chorobie do godziny 10 rano pierwszego dnia choroby.

Ubezpieczenie od choroby i inwalidztwa zapewnia świadczenia zastępujące płace dla pracowników, których praca ulega przerwaniu z powodu niezdolności do pracy. Wśród ważnych aspektów są między innymi: różnica pomiędzy umowami dla pracowników fizycznych i umysłowych, to, czy choroba rozpoczęła się w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania umowy, czy też później, a także długość okresu obowiązywania umowy.

Dzień bezpłatny” może być płatny jeżeli tak uzgodniono w Układzie Zbiorowym Pracy.

System dla pracowników fizycznych

Wypadek lub choroba w życiu prywatnym.

Do czasu, gdy dany pracownik nie przepracował miesiąca, nie ma uprawnień do jakiejkolwiek gwarantowanej płacy w przypadku niezdolności do pracy, ale może mieć prawo do świadczenia z funduszu ubezpieczeń zdrowotnych (patrz niżej). Jeżeli okres miesiąca zostanie osiągnięty w trakcie choroby, świadczenie jest wypłacane. Jeżeli choroba trwa krócej niż 14 dni, pierwszy dzień choroby nie jest płatny („dzień bezpłatny”).

Jeżeli pracownik pracował przez co najmniej jeden miesiąc, otrzyma on świadczenie chorobowe w wysokości 100% za pierwszy tydzień oraz około 85% za tygodnie od drugiego do czwartego włącznie. Po 30 dniach do okresu jednego roku świadczenie jest wypłacane z funduszu ubezpieczeń zdrowotnych (55-60%). Następnie uznaje się pracownika za osobę trwale niezdolną do pracy.

System dla pracowników umysłowych

Wypadek lub choroba w życiu prywatnym.

Pracownikowi umysłowemu zatrudnionemu na okres krótszy niż trzy miesiące, a który nie przepracował jeszcze jednego miesiąca, fundusz ubezpieczeń zdrowotnych wypłaca bezpośrednio świadczenie z tytułu niezdolności do pracy w czasie tego pierwszego miesiąca.

Pracownik umysłowy zatrudniony na okres krótszy niż trzy miesiące, który przepracował więcej niż jeden miesiąc jest objęty tym samym programem jak robotnicy fizyczni z podobnymi wartościami procentowymi. „Dzień bezpłatny” stosuje się do pracowników umysłowych w okresie próbnym. Pracownik umysłowy zatrudniony na okres co najmniej trzech miesięcy jest uprawniony do normalnej pensji przez okres pierwszych trzydziestu dni.

Płaca gwarantowana i urlop roczny

Pracownik (umysłowy lub fizyczny), który zachoruje w czasie urlopu, nie otrzymuje żadnej gwarantowanej płacy za ten okres.

Jeżeli okres niezdolności do pracy zacznie się przed urlopem wypoczynkowym, sytuacja jest różna w zależności od tego, czy chodzi o pracownika fizycznego, czy umysłowego oraz czy chodzi o urlop indywidualny, czy zbiorowy.

Pracodawca musi zapłacić pensję gwarantowaną pracownikowi umysłowemu, który zachoruje przed swoim urlopem (indywidualnym lub zbiorowym) lub pracownikowi fizycznemu, który stanie się niezdolny do pracy przed swoim urlopem indywidualnym, a urlop, który jest zbieżny z chorobą, może zostać przeniesiony na później. Instytucja ubezpieczeniowa płaci pracownikowi, który zachoruje bezpośrednio przed zamknięciem przymusowym za dni choroby zbieżne z dniami urlopu zbiorowego.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności