Austria

Flaga Austrii  jest podzielona na 3 poziome pasy: czerwony, biały, czerwony
Państwo: Austria
Obszar (km2): 83 878
Ludność 2012 (mln): 8,4
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Kod telefoniczny: +43
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB całkowite 2011 (mld USD): 419,2
PKB na osobę 2011 (USD): 49809

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki lekarskiej ambulatoryjnej jak i szpitalnej. Niezbędne jest posiadania tzw. e-karty na której zapisane są dane osobowe ubezpieczonego wraz z numerem ubezpieczenia. Karta jest także nośnikiem na którym zapisana jest historia chorobowa. Ubezpieczone z tego tytułu są osoby, które są zatrudnione lub prowadzą działalność gospodarczą, pobierają zasiłek dla bezrobotnych, otrzymują emeryturę lub rentę.

Członkowie rodziny mogą być współubezpieczeni, jeśli zamieszkują Austrię. Dzieci do ukończenia 18 roku życia a uczące się do ukończenia 26 roku życia są objęte ubezpieczeniem rodziców. Prawo do ubezpieczenia mają także współmałżonkowie i partnerzy - w przypadku partnerów posiadających dzieci ubezpieczenie jest bezpłatne, w sytuacji bezdzietnej pary ubezpieczenie partnera należy opłacić dodatkowo 3,4 % .

Oprócz prawa do bezpłatnej opieki medycznej ubezpieczony może korzystać m.in. z opieki dentystycznej, rehabilitacji, opieki domowej,

Istnieje też ulga dotycząca wykupu leków - realizacja recepty kosztuje 5,10 euro. Pacjent wydający maksymalnie 2 % swojego rocznego dochodu na leki, jest automatycznie zwolniony z tej opłaty. Podobnie osoby, których dochód nie przekracza miesięcznie 793,40 euro (osoby samotne) lub 1189,56 euro (osoby pozostające w związku) albo które są przewlekle chore i mogą udokumentować wydatki na leki a ich dochód nie przekracza 912,41 euro (osoby samotne) oraz 1367,91 euro (osoby pozostające w związku) miesięcznie są zwolnione z tej opłaty. Dodatkowo na każde posiadane dziecko odliczana jest kwota 122,41 euro od kwoty dochodu.

Osobie ubezpieczonej przebywającej na zwolnieniu lekarskim przysługuje prawo do wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby, wypadku przy pracy, choroby zawodowej oraz kuracji przez okres 12 tygodni. Po tym czasie pracownik otrzymuje świadczenie chorobowe. Chorobę należy niezwłocznie zgłosić pracodawcy. Jeżeli w jednym gospodarstwie domowym z pracownikiem zamieszkuje członek rodziny wymagający opieki, pracownikowi przysługuje zwolnienie do dwóch tygodni w roku kalendarzowym, za które jest wypłacane wynagrodzenie. Również w przypadku ciężkiej choroby dzieci lub krewnych pracownik ma prawo do urlopu, aby mógł towarzyszyć bliskim w trudnych chwilach.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności