Wielka Brytania

Brytyjska flaga jest niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji)
Państwo: Wielka Brytania
Obszar (km2): 244 820
Ludność 2012 (mln): 63,0
Język urzędowy: angielski, szkocki, walijski, irlandzki
Waluta: funt szterling (£ lub GBP) = 100 pensów
Domena internetowa: .uk i .gb
Kod telefoniczny: +44
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973
PKB całkowite 2011 (mld USD): 2417,6
PKB na osobę 2011 (USD): 38592

National Insurance number jest to numer referencyjny dotyczący całego systemu ubezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii. Składa się z liter i cyfr i jest indywidualnym numerem nadawanym na całe życie. Jest on potrzebny w sytuacji podjęcia pracy (ubiegania się o pracę), ubiegania się o kredyt studencki czy w sytuacji korzystania ze świadczeń społecznych.

Numer ten wysyłany jest automatycznie do osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, tuż przed ich szesnastymi urodzinami oraz do osób, których rodzice pobierają na nich zasiłek rodzinny.

Osoby w między 16 a 20 rokiem życia, które nie otrzymały National Insurance number powinny skontaktować się z National Insurance Registration Helpline 0845 915 7006 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-17.00, w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Polacy, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii i potrzebują NI number ponieważ chcą rozpocząć pracę lub samozatrudnienie powinni skontaktować się telefonicznie z Jobcentre Plus - nr telefonu 0845 600 0643 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00).

Osoba ubiegająca się o NI number umówiona zostanie na „wywiad potwierdzający tożsamość” - „evidence of identity interview” lub przesłany zostanie jej formularz pocztą. Jeśli będzie konieczność przyjścia na wywiad JobCentre Plus potwierdzi datę, godzinę i miejsce wywiadu oraz przekaże informacje jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

Na spotkaniu z pracownikiem urzędu zapytani będziemy o powody ubiegania się o NI number oraz poproszeni zostaniemy o przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość np.: ważny paszport, dowód osobisty, akt urodzenie dziecka, akt ślubu, prawo jazdy. Przydzielony nam numer przesłany zostanie do nas listownie.

Z chwilą otrzymania NI number informujemy o nim naszego pracodawcę.

Numeru NI nie przekazujemy osobom nieuprawnionym.

Jeśli zgubiliśmy swój NI number albo go zapomnieliśmy możemy go znaleźć na:

  • P60 (karta podatkowa, którą otrzymujemy od pracodawcy na koniec roku podatkowego),

  • payslipach,

  • zeznaniu podatkowym,

  • innych dokumentach oficjalnych.

Od 10 października 2010 przestała obowiązywać National Insurance Number Card - liczy się numer sam w sobie, a nie karta.

Składki na ubezpieczenie społeczne NICs opłacane jest z chwilą rozpoczęcia pracy lub samozatrudnienia będąc w wieku 16 lat do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Są one potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. Istnieje kilka kategorii składek, np. osoby zatrudnione płacą składki w kategorii pierwszej (class 1). Składki są płacone przez osoby zarabiające co najmniej 97 GBP w 2010-11 i 102 GBP w 2011-12. Zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do opłacania składek. Kategoria pierwsza przy opłacaniu składek obejmuje osoby o dochodach od 97 GBP do 844 GBP tygodniowo w 2010-11 i w 2011-12 od 102 GBP do 817 GBP tygodniowo. W 2011-12 pracownik płaci składkę w wysokości 12% swojego dochodu.

Od nadwyżek dochodu ponad 817 GBP tygodniowo składka na ubezpieczenie społeczne wynosi dodatkowe 2%.

Poziom składek na ubezpieczenie społeczne NI uzależniony jest od statusu zatrudnienia. Pracownicy 1 kategorii nie płacą NI jeśli ich dochody są poniżej 139 GBP tygodniowo w roku budżetowym 2011-12. Są 4 rodzaje składek:

  • Class 1 składki te są płacone przez pracownika i jego pracodawcę,

  • Class 2 składki te są płacone przez osoby samozatrudnione,

  • Class 3 dobrowolne składki płacone przez osoby, które nie zarabiają wystarczająco aby płacić NICs, ale chcą sobie zapewnić ustawową emeryturę kiedy będą w wieku emerytalnym,

  • Class 4 składki, które normalnie płacone są przez osoby samozatrudnione, które osiągnęły wysokie dochody.

Osoby nie płacące składek powinny, w razie choroby lub ciąży, skontaktować się z lokalnym biurem opieki społecznej (Social Security) w celu uzyskania informacji na temat zasiłków państwowych.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności