Belgia

Flaga Belgii jest podzielona na 3 równe pionowe pasy: czarny, żółty, czerwony
Państwo: Belgia
Obszar (km2): 30528
Ludność 2012 (mln): 11
Waluta: euro
Domena internetowa: .be
Kod telefoniczny: +32
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB na osobę 2011 (USD): 46989
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 19,3
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 7,2
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7,3
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 7,5
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 18,9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 7,4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 7,6

Liczba dni urlopowych jest ustalana na podstawie faktycznie przepracowanych dni w okresie poprzedniego roku kalendarzowego. Za cały przepracowany rok pracownikowi przysługuje pełny wymiar urlopu (24 dni w sześciodniowym tygodniu pracy, 20 dni w pięciodniowym tygodniu pracy) oraz 10 dni płatnych, wolnych od pracy ze względu na święta państwowe i kościelne (z reguły praca w te dni jest zabroniona). Jeśli w poprzednim roku kalendarzowym okres pracy wynosił mniej niż 12 miesięcy, wówczas urlop będzie obliczony proporcjonalnie do przepracowanego czasu.

Pracownik musi udowodnić prawo do urlopu, jeśli był zatrudniony u innego pracodawcy w roku poprzedzającym rok ustalania prawa do urlopu, dostarczając zaświadczenie nowemu pracodawcy.

Wymiar urlopu zależy od długości okresu pracy:

Długość okresu pracy (w miesiącach)

Wymiar urlopu 6-dniowy tydzień pracy (w dniach)

12

24

11

22

10

20

9

18

8

16

7

14

6

12


Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wypłacane bezpośrednio przez pracodawcę. Okres urlopu może być ustalany kolektywnie, wówczas jest zamieszczany w regulaminie danego przedsiębiorstwa (kopię powinien otrzymać pracownik) lub indywidualnie z pracodawcą. Pracownicy mają prawo do otrzymania urlopu 2-tygodniowego w jednym ciągu między 1 maja a 31 października. Dni urlopowe muszą być wykorzystane przed upływem roku kalendarzowego. Pracownicy posiadający dzieci w wieku szkolnym mają pierwszeństwo w uzyskaniu urlopu w trakcie wakacji szkolnych.

Inne urlopy:

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński rozpoczyna się na prośbę matki, nie wcześniej niż na sześć tygodni przed prawdopodobną datą porodu lub osiem tygodni, jeżeli kobieta jest w ciąży mnogiej. Od siódmego dnia przez spodziewanym porodem, przyszła matka jest zobowiązana przerwać wszelką pracę i powiadomić pracodawcę, a jeśli nie pracuje - urząd pracy. W tym celu musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie swojej instytucji ubezpieczeniowej. Warto poprosić pracodawcę o potwierdzenie odbioru zaświadczenia lub wysłać je za potwierdzeniem zwrotnym pocztą.

Zasiłek macierzyński przysługuje kobietom, które w okresie dwóch ostatnich kwartałów poprzedzających kwartał w którym rozpoczął się urlop macierzyński przepracowały min. 400 godzin lub równoznacznych z przepracowanymi godzin (np. okresy niezdolności do pracy opłacane przez pracodawcę, dni świąteczne). Osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy powinny wykazać, że pracowały min. 400 godzin w okresie 18 miesięcy poprzedzających kwartał, którym rozpoczął się urlop macierzyński.

Osoby, których liczba przepracowanych godzin w Belgii jest niewystarczająca do uzyskania zasiłku macierzyńskiego, a bezpośrednio przed podjęciem pracy w Belgii pracowały w Polsce mogą wystąpić o wydanie formularza E 104 do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydając druk E 104 potwierdzi okresy ubezpieczenia w celu nabycia lub zachowania prawa do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa w innym kraju Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępnie na stronie internetowej: http://e-inspektorat.zus.pl/ .

Urlop macierzyński trwa w sumie 15, a w przypadku ciąży mnogiej 17 tygodni. Zasiłek macierzyński wypłaca kasa chorych, tam też po porodzie należy dostarczyć akt urodzenia dziecka. W przypadku osób zatrudnionych wysokość świadczenia wynosi 82% płacy brutto przez pierwsze 30 dni, a od 31 dnia - 75% płacy brutto i nie może przekroczyć ustawowo określonej stawki (z wyjątkiem pierwszych 30 dni), która wynosi 118,36 euro dziennie .

Urlop rodzicielski

Z okazji urodzenia się dziecka każdy pracownik ma prawo do 10 dni urlopu. Urlop można wybrać w całości lub dzieląc go na kilka części, ale nie później niż w okresie 4 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Za pierwsze 3 dni nieobecności pracownikowi otrzymuje pełne wynagrodzenie. Za nieobecność w pracy podczas 7 kolejnych dni pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, a dodatek rodzicielski w wysokości 82% utraconego wynagrodzenia.




źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności