Pracownik zatrudniony w ramach umowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 tygodni w roku, czyli 25 dni roboczych (przy 5 dniowym tygodniu pracy) lub 30 dni roboczych licząc z sobotami (przy 6 dniowym tygodniu pracy). Taki wymiar urlopu obowiązuje także osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymiar urlopu jest większy dla osób pracujących powyżej 25 lat i wynosi 6 tygodni tj. odpowiednio 30 i 36 dni. Rok roboczy zaczyna się wraz z rozpoczęciem pracy.
Dodatkowo do wynagrodzenia pracownicy otrzymują dodatek urlopowy tzw. trzynastą pensję. oraz tzw. 14 pensję z okazji Świat Bożego Narodzenia w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Te dodatkowe świadczenia są niżej opodatkowane.
Nie ma możliwości zapłaty pracownikowi za niewykorzystany urlop.
Częściowego prawa do urlopu nabywa się w pierwszych 6 miesiącach pierwszego roku pracy. jest on liczony proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Po 2 tygodniach pracownik uzyskuje prawo do 1 dnia urlopu, po miesiącu do 2 dni a po przepracowaniu 2,5 miesięcznego okresu może skorzystać już z tygodniowego urlopu. W momencie rozpoczęcia 7 miesiąca pracy ma prawo wykorzystać cały przysługujący urlop. W drugim roku pracy prawa do pełnych 5 tygodni urlopu nabywa się w pierwszym dniu nowego roku kalendarzowego. Termin i długość urlopu jest ustalana w porozumieniu pracownika z pracodawcą. Oznacza to, że urlop nie może być udzielony pracownikowi bez zgody pracodawcy.
Jeśli podczas trwania urlopu zachorujemy i nasza niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 dni, urlop zostaje przerwany, pod warunkiem niezwłocznego zgłoszenia tego faktu pracodawcy.
Podczas urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz premie, diety i zwrot przysługujących co miesiąc wydatków w średniej należnej wysokości.
Jeżeli stosunek pracy trwa nieprzerwanie trzy lata, w uzgodnieniu z pracodawcą pracownik może się ubiegać o urlop szkoleniowy (Bildungskarenz). W okresie tego urlopu, który może wynosić od 3 miesięcy do roku, pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia z zakładu pracy, lecz świadczenie szkoleniowe od urzędu pracy (Weiterbildungsgeld).
Urlop macierzyński nad dziećmi do 2 roku życia w Austrii przysługuje zarówno matkom jak i ojcom narodzonych lub adoptowanych dzieci. Jest on regulowany przepisami ustawy o ochronie matek oraz ustawie o podejmowaniu urlopu macierzyńskiego nad dziećmi przez ojców. Rodzice mogą podejmować urlop nad dziećmi przemiennie, ale tylko z podwójną zmianą (czyli maksymalnie 3 części urlopu, minimalny czas trwania jednej części 2 miesiące). W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego rodzice są chronieni przed zwolnieniem z pracy i wypowiedzeniem stosunku pracy.