Austria

Flaga Austrii  jest podzielona na 3 poziome pasy: czerwony, biały, czerwony
Państwo: Austria
Obszar (km2): 83 878
Ludność 2012 (mln): 8,4
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Kod telefoniczny: +43
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB na osobę 2011 (USD): 49809
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 7,5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 3,9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 4,2
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 4,4
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 9,9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 4,4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 4,5

Umowę o pracę można zawrzeć: na okres próbny (zazwyczaj 1 miesiąc), na czas określony lub na czas nieokreślony.

Prawo pracy wyróżnia: umowy o pracę (zawierane między pracownikiem i pracodawcą), umowy między usługodawcą i usługobiorcą (tzw. umowa zlecenie) i umowy dla przedstawicieli „wolnych” zawodów tzw. umowę o dzieło.

Z umową o pracę mamy do czynienia wtedy, gdy jedna strona zobowiązuje się świadczyć swoją pracę drugiej stronie. Dopuszcza się zawieranie umów o pracę w formie pisemnej, ustnej lub poprzez tzw. logiczne działanie, czyli np. rozpoczęcie wykonywania czynności za wynagrodzeniem. Poprzez zawarcie umowy pracownik nabywa prawa (np. do płatnego urlopu) i obowiązki (praca musi być wykonywana osobiście, podległość służbowa itp.).

Jeśli umowa nie została zawarta w formie ustnej, to w momencie rozpoczęcia pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie do wręczenia pracownikowi spisanych na piśmie jego praw i obowiązków, okresu wykonywania pracy, wysokości zapłaty itd. Dokument ten nosi nazwę Dienstzettel (karta pracy). Jest on wolny od opłat i służy jako dowód potwierdzający zawartą wcześniej umowę. W umowie o pracę bądź alternatywnie w dokumencie Dienstzettel zapisane są wszystkie prawa i obowiązki pracobiorcy i pracodawcy. Dokumenty zawierają nazwę pracodawcy i adres, dane osobiste pracobiorcy, datę rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy okres próbny, okres wypowiedzenia, miejsce pracy, wynagrodzenie wraz z prawem do dodatkowego wynagrodzenia, czas pracy, prawo do urlopu oraz jego roczny wymiar, zakres obowiązków, określenie umowy zbiorowej, która ma zastosowanie.
Wyjątkiem są umowy osób zatrudnionych uczących się zawodu - umowa musi być sporządzona w formie pisemnej.

Więcej na stronie Izby Pracowniczej
 
www.arbeiterkammer.at/www-49.html

Zasadniczo każdy pracujący, który posiada umowę o pracę lub tzw. Dienstzettel, czyli dokument ze spisanymi prawami obowiązkami pracodawcy i pracownika jest chroniony prawnie przed zwolnieniem i w wyżej wymienionych dokumentach są także wskazane terminy związane z rozwiązaniem stosunku pracy. W większości przypadków regulowany jest ten temat przez umowy zbiorowe lub umowy związkowe. Wypowiedzenie można otrzymać / złożyć w formie pisemnej lub ustnej. Kwestię wypowiedzenia przez pracodawcę regulują odrębne przepisy dla pracowników umysłowych i odrębne dla osób zatrudnionych.

Rozwiązanie umowy może nastąpić w formie ustnej lub pisemnej bądź w innej formie tzw. konsekwentnego działania (np. ma to miejsce w przypadku rozpoczęcia pracy/działalności za którą mamy z góry załączone wynagrodzenie. Wyjątek stanowią umowy dotyczące praktycznej nauki zawodu, które muszą być zawsze zawierane w formie pisemnej.

W przypadku rozwiązania umowy przez pracownika umysłowego okres wypowiedzenia to 1 miesiąc, w przypadku osób zatrudnionych to 2 tygodnie. Po otrzymaniu wypowiedzenia pracobiorca powinien niezwłocznie zwrócić się do rady zakładowej lub Izby Pracowniczej. W przypadku zwolnienia zatrudnionych - pracowników, urzędników, funkcjonariuszy obowiązują przepisy prawa pracowniczego a w przypadku pracowników, najemników obowiązują zapisy Kodeksu Ogólnego Prawa Obywatelskiego.


Więcej informacji na ten temat na stronie
http://wien.arbeiterkammer.at/www-1542.html


Umowy zwierane między usługobiorcą a usługodawcą: zawierają podległość służbową w ograniczonym zakresie, przebieg pracy może być samodzielnie regulowany i zmieniany przez usługodawcę, środki niezbędne do wykonania pracy są w dyspozycji a zapłata następuje po ustaniu czasu pracy a nie wykonaniu dzieła.

Wobec wolnych usługodawców prawo pracy ma bardzo ograniczone zastosowanie, obowiązuje natomiast Kodeks Ogólnego Prawa Obywatelskiego. Bez wcześniejszego stosownego zapisu w umowie pomiędzy usługodawcą a zlecającym usługodawca nie korzysta np. z prawa otrzymywania wynagrodzenia zgodnie z układem zbiorowym, z prawa do urlopu, premii, odprawy oraz ochronnego okresu w sytuacji rozwiązywania umowy.

Więcej:
http://wien.arbeiterkammer.at/www-397-IP-38721.html

W przypadku umów o dzieło przedmiotem których zasadniczo jest wykonanie pewnego dzieła za wynagrodzeniem, zastosowanie mają zapisy Kodeks Ogólnego Prawa Obywatelskiego. Przedstawiciele „wolnych” zawodów mogą działać w branżach, dla których nie są wymagane specjalne licencje i zezwolenia (np. autorzy, tłumacze, eksperci). Umowy przez nich zawierane nie zawierają podległości służbowej, praca nie musi być wykonywana osobiście, wykonawca może

korzystać z biura i środków pracy zlecającego usługę. Zakończenie pracy, czyli wykonanie dzieła oznacza koniec umowy.

Więcej:
http://wien.arbeiterkammer.at/www-397-IP-839.html


źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności