Dokumenty aplikacyjne.
Curriculum Vitae (CV)
Brytyjskie CV (życiorys) powinno mieć od jednej do dwóch stron i zawierać zwięzły opis Twojej osoby, Twoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, a konkretnie:
dane osobowe,
wykształcenie (szkoły, daty i miejsca),
doświadczenie zawodowe (daty - począwszy od ostatnio wykonywanych prac z uwzględnieniem zajmowanego stanowiska i krótkiego opisu zakresu obowiązków),
znajomość języków obcych (w szczególności, jeżeli język angielski nie jest Twoim językiem ojczystym z uwzględnieniem stopnia biegłości),
umiejętności/kursy,
zainteresowania i hobby.
Więcej o CV:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Jobseekers/Helpapplyingforajob/DG 173655
List motywacyjny
List motywacyjny powinien być napisany na komputerze na białym papierze formatu A4. Powinien być napisany zrozumiale, w grzecznym tonie. Powinno się w nim podkreślić własne zalety. Nie należy przesadzać w chwaleniu się, z drugiej jednak strony kandydat powinien się umiejętnie „dobrze sprzedać”. Na tym etapie nie jest konieczne załączanie kopii dyplomów, zaświadczeń czy też świadectw pracy. Większość firm w Wielkiej Brytanii odpowie na Twój list, nawet jeśli nie zamierza Cię zatrudnić. Jeśli jednak nie skontaktowano się z Tobą przez 4 tygodnie, możesz zadzwonić do firmy i upewnić się, czy Twój list został odebrany.
Formularze aplikacyjne
Podczas starania się o pracę, możesz być poproszony o wypełnienie formularza aplikacyjnego. Jest to metoda rekrutacji dość powszechnie stosowana przez firmy, więc treść formularzy jest z reguły podobna. Standardowe pytania mogą dotyczyć wykształcenia, przebytych szkoleń i kursów, doświadczenia zawodowego i zainteresowań kandydata. Firmy brytyjskie zwracają uwagę na zainteresowaniami kandydatów do pracy, gdyż to, co robisz poza pracą, może wskazywać na zalety, jakie możesz wykorzystać w pracy zawodowej. Pytania wymagające dłuższych odpowiedzi mogą dotyczyć kwestii motywacji do pracy, zainteresowania branżą i tego, dlaczego chcesz pracować dla konkretnej firmy. Twoje zdjęcie będzie potrzebne tylko wtedy, gdy wymaga tego formularz. Ważne jest, by Twój formularz dotarł do firmy przed wskazaną datą naboru. Jeżeli dotrze później, może nie być rozpatrywany.
Więcej
informacji o listach motywacyjnych i formularzach aplikacyjnych:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Jobseekers/index.htm
Rozmowa kwalifikacyjna
Jeżeli
firma będzie pod wrażeniem Twojego listu motywacyjnego lub
formularza aplikacyjnego, możesz zostać zaproszony na rozmowę
kwalifikacyjną (interwiew).
Rozmowę taką prowadzi jeden lub więcej przedstawicieli firmy. Będą
oni zadawać pytania, które pozwolą im dociec, czy jesteś osobą,
której poszukują. Możesz się również spodziewać pytań
odnośnie Twojej motywacji, wykształcenia oraz wiedzy o i o firmie,
w której szukasz pracy. Niewykluczone, że zostaniesz poproszony o
omówienie informacji, które podałeś w swoim liście motywacyjnym
lub formularzu aplikacyjnym.
Rzeczą niezwykle istotną jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o firmie oraz aktualnościach z danej branży. Gruntowna znajomość zagadnień związanych z działalnością firmy z pewnością stworzy dobre wrażenie. Wskazane jest zabranie ze sobą kserokopii CV, poświadczeń kwalifikacji, świadectw pracy i innych dokumentów, które, uważasz, że mogą okazać się przydatne.
Testy
Niektóre firmy korzystają z testów podczas rekrutacji, aby móc ocenić umiejętności kandydata. Rodzaj testu będzie uzależniony od stanowiska pracy, o które się ubiegasz. Jednak typowe testy dotyczą umiejętności, osobowości i uzdolnień kandydata.