Austria

Flaga Austrii  jest podzielona na 3 poziome pasy: czerwony, biały, czerwony
Państwo: Austria
Obszar (km2): 83 878
Ludność 2012 (mln): 8,4
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Kod telefoniczny: +43
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB na osobę 2011 (USD): 49809
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 7,5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 3,9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 4,2
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 4,4
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 9,9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 4,4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 4,5

Dokumenty aplikacyjne powinny być pisane w języku niemieckim, o ile nie jest to specyficzna oferta pracy, w której bardzo istotnym wymaganiem wobec kandydata do pracy jest znajomość języka obcego. Wówczas dopuszcza się możliwość używania innego języka niż niemiecki, ale informacja ta będzie wskazana w ofercie pracy. Życiorys i list motywacyjny wysyła się zwykłą pocztą a coraz częściej wymogiem jest przekazanie ich pocztą elektroniczną. Jednak najlepszym sposobem dostarczenia dokumentów pozostaje dostarczenie osobiste, dzięki czemu możemy porozmawiać z pracodawcą lub przynajmniej umówić się na taką rozmowę. Dokumenty aplikacyjne przynosi się na spotkanie z pracodawcą, nawet jeśli nigdzie ta informacja nie została wskazana.
Pełna oferta składana przez kandydata do pracy powinna zawierać: list motywacyjny, życiorys (curriculum vitae), załączniki (świadectwa szkolne, świadectwa pracy, zaświadczenia o ukończonych kursach, posiadanych licencjach i uprawnieniach zawodowych) oraz zdjęcie.

W niektórych branżach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo wykorzystywane są specjalne formularze aplikacyjne, które wypełnia się dodatkowo poza standardowym kompletem dokumentów.

Pomoc w napisaniu CV i listu motywacyjnego można uzyskać w AMS bezpośrednio od doradców lub skorzystać ze wskazówek i wzorów na stronach www. ams.at (Bewerbungscoach) http://europass.cedefop.europa.eu

Pisząc list motywacyjny, kierujemy go do konkretnej osoby, podając jej stanowisko w firmie
o posiadane przez nią tytuły. Powołujemy się na źródło, z którego dowiedzieliśmy się o wolnym miejscu pracy. Opisujemy nasze dwie lub trzy najmocniejsze strony, argumenty, które mają przekonać pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem ze względu na nasze wykształcenie lub inne kwalifikacje, doświadczenie, motywację, cechy osobowościowe itp. Jeśli chcemy, aby nasz list został zauważony, musimy się postarać, aby miał jak najbardziej osobisty i niestandardowy charakter.
 
Życiorys powinien być krótki, jasny i przejrzysty oraz zawierać wszystkie istotne informacje. Objętość życiorysu nie powinna przekraczać 2 stron formatu A4, a najlepiej jeśli zmieścimy go na jednej stronie. Informacje dotyczące przebiegu naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego umieszczamy w kolejności chronologicznej. W przypadku, gdy w życiorysie są jakieś „drażliwe punkty” nie powinno się zostawiać pustych miejsc, tylko wpisać, że udzielimy tej odpowiedzi na życzenie.

Większość przedsiębiorstw zaprasza kandydatów, którzy złożyli dokumenty aplikacyjne, na rozmowy kwalifikacyjne telefonicznie lub pisemnie. Przeprowadza się podczas nich, obok osobistej rozmowy, również pisemne lub praktyczne testy sprawdzające poziom inteligencji, umiejętności i predyspozycji zawodowych, cechy temperamentu i osobowości itp. Zdarza się, że wielu kandydatów zaprasza się w tym samym czasie i podczas spotkania grupowego sprawdzane są np. umiejętność pracy w zespole lub zdolności przywódcze itd.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności