Wielka Brytania

Brytyjska flaga jest niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji)
Państwo: Wielka Brytania
Obszar (km2): 244 820
Ludność 2012 (mln): 63,0
Język urzędowy: angielski, szkocki, walijski, irlandzki
Waluta: funt szterling (£ lub GBP) = 100 pensów
Domena internetowa: .uk i .gb
Kod telefoniczny: +44
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973
PKB na osobę 2011 (USD): 38592
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 22,1
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 9,0
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7,5
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 7,8
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 8,3
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 7,2

Samozatrudnienie jest interesującą propozycją dla podejmujących pracę w Wielkiej Brytanii., płaci się wtedy niższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Osoby jednocześnie pracujące i samozatrudnione, powinny to zgłosić w HMCR - HM Revenue & Customs (dawne Inland Revenue) - Urząd Podatkowy Wielkiej Brytanii, aby nie płacić podwójnie składek na ubezpieczenie.

Więcej informacji:

http://www.hmrc.gov.uk

Osoby, które świadczą pracę na zasadzie samozatrudnienia, są zobowiązane zarejestrować się w urzędzie podatkowym (HMRC) i odprowadzać samodzielnie podatek i składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) oraz prowadzić odpowiednią ewidencję. Nie jest jednak potrzebne prowadzenie księgowości, a wizyta u księgowego nie jest konieczna częściej niż raz do roku. Wszystkie kwoty do zapłaty są wyliczane przez HMRC. Telefon kontaktowy 00 44 845 915 4515.

Jakie podatki płacimy?

Od momentu rozpoczęcia samozatrudnienia mamy obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne Class 2 National Insurance Contributions, których wysokość nie zależy od osiąganego przez nas dochodu i wynosi na lata 2011-12 2,50 GBP tygodniowo, płatne kwartalnie. HMRC po zarejestrowaniu przesyła informację: ile i na jakie konto trzeba wpłacić pieniądze.

Przy składaniu rocznego zeznania opłacamy również Class 4 National Insurance Contributions, w zależności od osiągniętych dochodów.

Składki Class 4 płacone są jako procent od rocznych dochodów podlegających opodatkowaniu. 9 % od dochodów między 7,225 do 42,475 GBP i następne 2% od dochodów powyżej górnego limitu tych kwot. Jeśli spodziewamy się dochodów mniejszych niż 5,315 GBP możemy nie płacić składek Class 2.

Łącznie ww. składki są jednak zawsze niższe niż Class 1 National Insurance Contributions potrącane z pensji, jeżeli jesteśmy zatrudnieni jako pracownicy. Ponadto, zleceniodawca (pracodawca)

nie musi w takiej sytuacji opłacać dodatkowej składki na Employers’ Class 1 National Insurance Contributions, co powoduje, że pracodawcy mogą płacić nam więcej lub po prostu chętniej zatrudniają takiego pracownika. To największa korzyść z samozatrudnienia. Dokładne stawki NICs można znaleźć tutaj: http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm .

Zwolnienie z Class 2 NICs

W wypadku osiągania niskich dochodów, istnieje możliwość zwolnienia z opłacania Class 2 NICs; odpowiedni wniosek należy zgłosić do Inland Revenue (Urząd Podatkowy Wielkiej Brytanii). Małe dochody w roku 2010-11 to dochody poniżej 5,075 GBP rocznie, a w roku 2011-12 5,315 GBP rocznie - aktualną kwotę limitu (Class 2 small earnings exception) można sprawdzić na stronie: http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm. Jeżeli przewidujemy osiągnąć jedynie takie dochody w skali roku, możemy wnioskować o zwolnienie z opłacania Class 2 NICs w HMRC. W przypadku osiągania niskiego dochodu, najprawdopodobniej będzie nam przysługiwał zwrot podatku, jeżeli jest on potrącany w ramach schematu CIS (Construction Industry Scheme).

Będąc samozatrudnionym płacimy takie same podatki, jak w przypadku normalnego zatrudnienia. W ciągu roku będziemy odprowadzać zaliczki wyliczone przez HM Revenue & Customs. Osoby pracujące w budownictwie będą miały potrącane zaliczki zgodnie ze schematem CIS (Construction Industry Scheme).

Każdy podatnik ma prowadzone przez HM Revenue & Customs konto, na którym odnotowywane są wpłaty podatku. Podatnicy otrzymują wyciągi pokazujące stan zadłużenia oraz kiedy i ile podatku należy zapłacić. W wypadku spóźnienia z opłacaniem podatku, wysyłane są upomnienia. Podatek można zapłacić przelewem, w banku, na poczcie lub w kasie HM Revenue & Customs. Jeżeli zaliczki wpłacane w ciągu roku były wyższe niż należny podatek, przysługuje wtedy zwrot podatku.

Zeznanie Roczne (Tax Return)

Po zakończeniu roku podatkowego (rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia), konieczne jest złożenie do HM Revenue & Customs zeznania podatkowego. HM Revenue & Customs przyśle nam formularz zeznania do wypełnienia. Przy wypełnieniu formularza najlepiej skorzystać z pomocy księgowego. Poprawne złożenie kompletnego zeznania jest bardzo ważne. Mamy dwie możliwości wysyłania zeznań podatkowych - dla zeznań papierowych terminem jest 31 października, dla zeznań elektronicznych - 31 stycznia. Za niedotrzymanie terminów grozi kara - 100 GBP.

CIS (Construction Industry Scheme)

Od 6 kwietnia 2007 roku obowiązują przepisy dla osób pracujących w budownictwie na zasadzie samozatrudnienia, zgodnie z którymi w CIS nie ma już kart rejestracyjnych (CIS-4), świadectw podatkowych i voucherów. Nadawany jest natomiast indywidualny numer referencyjny podatnika, który trzeba podawać wykonawcy, dla którego się pracuje wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem ubezpieczenia National Insurance.

Vouchery zostały zastąpione przez miesięczne zeznanie, które wypełnia tylko wykonawca. Do wykonawcy należy sprawdzenie w HM Revenue & Customs, czy podwykonawca jest zarejestrowany według programu CIS oraz jak powinien być opłacany (brutto, z potrąceniem zwykłym czy też z potrąceniem wyższym). Jeżeli podwykonawca nie jest znany HMRC, z wypłaty potrącona zostanie wyższa stawka. Osoby, które dostaną wynagrodzenie „po potrąceniu” muszą otrzymać od wykonawcy wykaz płatniczy określający wynagrodzenie oraz potrącenia od wynagrodzenia.

By zarejestrować się w nowym systemie CIS należy zatelefonować pod numer 0044 845 366 7899, wejść na stronę http://www.hmrc.gov.uk/cis/getting-started.htm lub udać się do najbliższego urzędu HM Revenue & Customs.

Więcej informacji o nowym CIS w języku angielskim można znaleźć na stronie: http://www.hmrc.gov.uk

lub pod numerem informacyjnym CIS 0044 161 930 8706 (dla dzwoniących z zagranicy)

Rezydencja podatkowa

Osoby, które pracują (przebywają) w Wielkiej Brytanii dłużej niż pół roku, powinny ubiegać się o status rezydenta. Wszystkie podatki opłaca się wtedy w Wielkiej Brytanii. Jest to korzystne, bo tutejsze podatki są niższe niż w Polsce (przy tych samych kwotach są niższe progi podatkowe). W tym celu informujemy urząd podatkowy o naszym przyjeździe i wyjeździe z Wielkiej Brytanii - dokumenty P86 i P85 (s).

Osoby przebywające w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż pół roku najczęściej nie podlegają opodatkowaniu i mogą wnioskować o zwrot podatku.

Więcej informacji na temat podatków w Wielkiej Brytanii:

http://www.eures.europa.eu

http://www.businesslink.gov.uk.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności