Obywatele Polski korzystają z pełni praw związanych ze swobodą świadczenia usług, które obowiązują na terenie UE. Oznacza to, że w przypadku zakładania firmy, przedsiębiorstwa lub jednoosobowej działalność gospodarczej nie stosuje się wobec nich żadnych obostrzeń i zastosowanie mają wszystkie przepisy dot. obywateli Austrii. W przypadku firm polskich chcących świadczyć usługi transgraniczne również zniesiono restrykcyjne przepisy zobowiązujące do uzyskiwania pozwolenia do oddelegowania pracowników i korzystania z kontyngentów. Nie ma wszakże obowiązku uzyskiwania pozwoleń ale należy zarejestrować się w KIAB.
Samozatrudnienie (selbstandige Erwerbstatigkeit), czyli podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej wymaga przede wszystkim przygotowania biznes-planu, czyli planu działania na około 5 lat.
Austriackie ustawodawstwo wyróżnia zasadniczo 2 rodzaje działalności:
wolną działalność (freie Gewerbe), obejmującą ok. tysiąca różnego rodzaju zawodów i 90% wszystkich prowadzących działalność,
działalność reglamentowaną (reglamentierte Gewerbe), gdzie wymagane są poświadczone kwalifikacje dla 82 rodzajów działalności gospodarczej, takiej jak: pośrednictwo pracy, agent ubezpieczeniowy, biuro podróży, fotograf itd. - dla potwierdzenia tych rodzajów działalności otrzymuje się z urzędu dzielnicowego decyzję (Bescheid), a dla prowadzenia działalności rzemieślniczej trzeba zdać egzamin mistrzowski.
Zgłoszenie działalności dokonuje się w magistracie lub jego odpowiednim oddziale dzielnicowym. Możliwe jest też skorzystanie z bezpłatnego doradztwa izby gospodarczej (Wirtschaftskammer Osterreich, Wiener HauptstraBe 63, A-1045 Wien), włącznie z pomocą przy wypełnianiu dokumentów.
Podstawowym
dokumentem rejestracyjnym jest krótkie pisemne zgłoszenie
działalności (Gewerbeanmeldung - do uzyskania na stronie
internetowej:
http://www.help. gv.at/linkhelp/besucher/db/ formularauswahl. formular?id=756
Do wniosku tego należy również dołączyć kopię dokumentu poświadczającego tożsamość i deklarację, dokument o niekaralności. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, można zarejestrować już działalność gospodarczą.
Wzór
wniosku on-line:
https://link.help.gv.at/pilotweg/db/formallg.form?behoerde=41&verf=81
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o rozpoczęciu działalności gospodarczej, należy oczywiście pamiętać o rejestracji w Urzędzie Skarbowym i ubezpieczeniu socjalnym.
Działalność gospodarcza może być otwierana poprzez zwykłą rejestrację działalności (samozatrudnienie) bądź poprzez założenie spółki prawa handlowego.
Wyróżnia się następujące rodzaje spółek kapitałowych i osobowych:
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschrankter Haftung - GmbH) - może być utworzona przez jedną lub więcej osób, kapitał minimalny wynosi 35 tys. euro,
spółka akcyjna (Aktiengesellschaft) - co najmniej dwóch założycieli, kapitał zakładowy co najmniej 70 tys. euro wnoszony przez akcjonariuszy proporcjonalnie do wielkości udziałów w spółce,
spółka jawna (Offene Handelsgesellschaft - OHG) - porozumienie co najmniej dwóch osób, odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem,
spółka komandytowa (Kommanditgesellschaft - KG) - co najmniej dwie osoby, za zobowiązania firmy odpowiada bez ograniczeń przynajmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a przynajmniej jeden z pozostałych wspólników odpowiada za zobowiązania do określonej kwoty.