Praca - artykuły, informacje

Posiadasz wszystkie potrzebne kwalifikacje, a jednak nie zdobyłeś upragnionej pracy. Spełniłeś wszystkie wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę, jednak stanowisko zostało przyznane komuś innemu. Czy wiesz, jakie błędy popełniłeś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
We współczesnym świecie, aby szybko uzyskać informacje o danej osobie, wystarczy wpisać jej imię oraz nazwisko w wyszukiwarkę i nacisnąć Enter na klawiaturze. Jeśli wydaje się nam, że użytkownicy Internetu korzystają z tej funkcji tylko w poszukiwaniu znajomych z przeszłości, to się mylimy. Coraz częściej wyszukiwarki są jednym z pierwszych źródeł informacji dla pracodawcy o potencjalnym pracowniku.
Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w lutym 2013 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych i aktywnych zawodowo Polaków przez NORSTAT, na zlecenie Instytutu Great Place To Work® Polska, niecałe 45 proc. Polaków uważa, że kierownictwo ich firmy prowadzi biznes w sposób uczciwy i etyczny. W stosunku do analogicznego badania, przeprowadzonego w 2011 r., to spadek o 7,5 punktów procentowych.
W Polsce szybko rośnie bezrobocie i jest ono dziś jednym z najwyższych w minionym dziesięcioleciu, a prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem. Nie dość, że o pracę u nas dwukrotnie, a nawet trzykrotnie trudniej, to do tego zarabiamy trzy razy mniej niż Niemcy i sześć razy mniej niż Szwajcarzy. Sprawdziliśmy, gdzie w Europie warto poszukać pracy.
Pogłębiające się spowolnienie gospodarcze i przekraczające już 14,2% bezrobocie w Polsce wcale nie oznacza, że firmy przestały zatrudniać pracowników. Prognozy dla sektora outsourcingowego, w tym również usług finansowych, księgowych czy podatkowych, który zatrudnia obecnie ponad 100 tysięcy osób mówią, że liczba ofert pracy wzrośnie o 5 - 10% w tym roku. Zapotrzebowanie na nowe kadry potwierdza firma ASB Poland, która mimo kryzysu rozbudowuje swój dział podatkowy i zatrudnia nowych pracowników.
W czasach stagnacji gospodarczej przedsiębiorcy rywalizują o najlepszych kandydatów, dzięki którym skuteczniej poradzą sobie z wyzwaniami rynku. W tej konkurencji wygrają ci pracodawcy, których wizerunek najlepiej przekona kandydata. Z badania Randstad Award 2013 wynika, że aż 68 proc. pracowników byłoby gotowych zmienić pracodawcę ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jednakże podjęcie decyzji o zmianie pracy nie sprowadza się do porównania zarobków - ważnym czynnikiem obniżającym chęć do zmiany jest stabilna sytuacja finansowa aktualnego pracodawcy. Jak wynika z badania, idealną branżą dla kandydatów jest energetyka-ciepłownictwo, kojarzona z wysokimi zarobkami oraz stabilnym zatrudnieniem.
W styczniu, wśród ofert pracy na portalu kariery monsterpolska.pl, najwięcej było tych z branży IT. Miejsce drugie zajął sektor finansowy, a trzecie branża sprzedażowa. Porównując liczbę ofert pracy minionego miesiąca z grudniem 2012 r., to była ona wyższa o 16 proc.
Branża logistyczna poszukuje pracowników z instynktem biznesowym. Efektywna logistyka to recepta wielu firm na sprawne funkcjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego. Odpowiednia wielkość produkcji i sprawna dystrybucja przy minimalnych nakładach kosztowych i maksymalnym zadowoleniu klientów to dzisiejsze wyzwania tej branży.
Za pomocą jednego kliknięcia dowiedzieć się można o człowieku naprawdę wiele, zwłaszcza w czasach mediów społecznościowych. Wiedzą o tym pracodawcy i wykorzystują social media nie tylko do celów rekrutacyjnych, np. publikując oferty pracy, ale również po to, by sprawdzić potencjalnego kandydata. Co interesuje rekruterów i gdzie poszukują oni informacji?
Jak wynika z badania Kandydat 2012, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. prawie połowa potencjalnych kandydatów nie zdecydowałaby się na podjęcie pracy w firmie o złej reputacji. Największe znaczenie opinii o pracodawcy ma znaczenie dla specjalistów z branży IT, a najmniej wizerunkiem pracodawcy przejmują się osoby zatrudnione w branżach „wizerunkowych” – w marketingu i reklamie.
Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych dostają od 3 do nawet ponad 17 tys. zł miesięcznie emerytury. Skąd taka różnica? Przede wszystkim zarówno emerytowani żołnierze, jak i policjanci, strażacy czy funkcjonariusze służb specjalnych otrzymują emerytury ze swojego branżowego ZUS-u. Jak podaje dziennik, emerytury żołnierzy zawarte są w corocznym budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Grupa Allegro, zatrudniająca w Polsce ponad 500 specjalistów IT, poszukuje nowych pracowników. Na zatrudnienie w Poznaniu, Warszawie, Toruniu i Wrocławiu mogą liczyć przede wszystkim Programiści PHP, Java, Testerzy i specjaliści do działu infrastruktury.
Co trzeci kandydat kłamie lub koloryzuje w swoim CV. Nawet z pozoru niewinna półprawda może przekreślić szansę na uzyskanie zatrudnienia. Specjaliści ds. rekrutacji uzbrojeni są bowiem w wiele narzędzi, dzięki którym eliminują niewiarygodne aplikacje z procesu rekrutacyjnego. Portal Youngpro.pl opublikował zestawienie 5 historii rekruterów, w których odsłaniają nieco kulisy swojej pracy.
Informatycy w Polsce nie narzekają na brak dobrych ofert pracy. Firma Sedlak&Sedlak wykazała, że już pod koniec 2011 r. pracownicy branży IT w Polsce zarabiali średnio 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Według Komisji Europejskiej, w sektorze IT w całej Europie do 2016 r. ma powstać 700 tys. nowych wakatów.
Jeżeli chodzi o płeć branża IT jest hermetyczna. Od lat dominują w niej mężczyźni i naprawdę mało zmienia się w tym temacie. Specjaliści wciąż zastanawiają się w czym tkwi problem i próbują znaleźć jego rozwiązanie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobry zespół to taki, który jest zróżnicowany, również pod względem płci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności