Praca - artykuły, informacje

Do końca lutego naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz University of Colorado przeprowadzają szkolenie przez Internet na temat stresu pourazowego w pracy. Osoby, które przejdą szkolenie będą potrafiły lepiej radzić sobie ze stresem w swojej pracy.
Wybór zawodowej ścieżki jest kluczem do sukcesu. Jednak nie zawsze wiadomo, czym w tym wyborze się kierować. Dlatego przedstawiamy wam ciekawy sposób na zdobycie zawodu poprzez kwalifikacyjne kursy zawodowe w AP Edukacja. Nigdy nie wiadomo czy do naszego dyplomu po studiach nie przyda się jeszcze inny zawód...
Centra Usług Wspólnych to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na polskim rynku pracy. Branża ta obecnie zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników, a eksperci przewidują dalszy wzrost zatrudnienia w niej - nawet o 10-20 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Kogo poszukują pracodawcy w tym sektorze oraz jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat?
Po kryzysie ubiegłorocznym w branży budowlanej również najbliższe miesiące nie przyniosą niczego dobrego. - "Wyhamowały zarówno inwestycje w budynki, jak również typowo infrastrukturalne, np. w drogi. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tej branży udało się stanąć na nogi" - nie pozostawia wątpliwości Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Z budowlanką sprawa jest jasna, ale co się będzie działo w pozostałych branżach?
Pracownicy sektora finansowego posiadają umiejętności, które nie zawsze są odpowiedzią na to, czego oczekują od nich pracodawcy. Atrakcyjność pracownika działu finansowego jest uzależniona od różnych czynników. W zależności od obsadzanego stanowiska, pozwalają one na zdobycie pracy zarówno doświadczonym specjalistom, jak i osobom dopiero zaczynającym swoją karierę zawodową w tej branży.
Mimo kryzysu gospodarczego na polskim rynku są zawody, których nikt nie chce wykonywać mimo wysokich zarobków i dobrych prognoz danej branży na przyszłość. Jakie to zawody i dlaczego brakuje chętnych do ich wykonywania?
Początek roku kalendarzowego, to świetna pora na poszukiwanie nowej pracy. Swoje pięć minut powinni w tym czasie wykorzystać studenci, którzy już teraz planują wakacyjne wydatki. Z początkiem nowego roku, praktycznie w każdej firmie, planowany jest budżet, a więc istnieje ogromna szansa, że znajdą się pieniądze na nowe stanowisko pracy.
Handlowcy od lat są najbardziej poszukiwanymi pracownikami, bez względu na koniunkturę w gospodarce. Potwierdzają to też dane z cyklicznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów” – w ubiegłym roku 42 proc. wszystkich ofert opublikowanych w tym serwisie skierowanych było do tych specjalistów. Jednak mimo dużego popytu na umiejętności i wiedzę handlowców, osoby pracujące w tym zawodzie częściej niż inni rozważają jej zmianę.
W Dzisiejszych czasach odległość nie jest przeszkodą. Nie ze względu na ogromne możliwości infrastrukturalne i techniczne względem wygodnego podróżowania, a na możliwość poszerzania wiedzy, kontaktów i pracy w prawdziwie międzynarodowym środowisku, jaką daje praca w tak zwanych wirtualnych zespołach.
Do 2020 r. pracodawcy z krajów OECD będą potrzebowali około 18 mln wykształconych pracowników. Eksperci zapowiadają, że już niedługo rozwinięte gospodarki świata odczują niedobór wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem. W tym samym czasie 32-35 mln osób z wykształceniem średnim może dotknąć bezrobocie. Czy wyższe wykształcenie dla młodych osób w Polsce jest sposobem na znalezienie dobrej posady i ochroną przed bezrobociem?
Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli możesz gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?
Około 80 proc. badanych Polaków ocenia kondycję gospodarczą naszego kraju, jako złą, a blisko 30 proc. liczy się, z co najmniej umiarkowanym ryzykiem utraty pracy w nadchodzącym półroczu. Pomimo tych opinii, bardzo wysoko oceniamy sytuację swoich własnych pracodawców. 3 na 5 badanych spodziewa się w tym roku podwyżki wynagrodzenia, taka sama grupa uważa również, że znajdzie porównywalną pracę w przypadku konieczności poszukiwania nowego zatrudnienia.
Jak wynika z raportu Antal International optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17% firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości.
Wielu osobom zawód stewarda czy stewardessy wydaje się wymarzonym zajęciem. Tymczasem praca na pokładzie samolotu często odbiega od idealistycznych wyobrażeń: „oprócz pięknie wyglądających mundurów i podróży w różne zakątki świata, zawód ten wiąże się z ogromną odpowiedzialnością”. Jak wygląda praca stewardessy, co jest w niej najciekawsze, a co najtrudniejsze? Wywiadu dla portalu whynotfly.pl udzieliła Klaudia Kwoka, która na własnej skórze poczuła, jak to jest być stewardessą.
Świeżo upieczeni absolwenci spotykają się na rynku pracy z murem tzw. „dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku” lub niedopasowaniem ich wykształcenia do wymagań pracodawców. Portal Młodych Profesjonalistów Youngpro.pl we współpracy z czołowymi agencjami pracy stworzył listę stanowisk, na które pracodawcy rekrutują aktualnie absolwentów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności