Polska - stabilizacja mobilności zawodowej

Dział: praca.studentnews.pl

Polska zajmuje pierwszą pozycję pośród badanych krajów ex aequo z Francją (109 pkt.). Stabilizacja mobilności zawodowej świadczy o uspokojeniu się niepewnej sytuacji na rynku, który daje więcej wiary w szansę na znalezienie zatrudnienia.

Choć indeksowi mobilności** Polaków daleko do wyniku sprzed roku (117 punktów w lutym 2011 r.), utrzymuje się on na stabilnym poziomie 109 punktów (wobec 109 pkt. w listopadzie, 105 pkt. w sierpniu oraz 108 pkt. w maju 2011 r). Polska zajmuje tu pierwszą pozycję pośród badanych krajów ex aequo z Francją (109 pkt.).

Wysokość indeksu mobilności dla wszystkich badanych krajów prawie nie zmieniła się, wynosząc 107 punktów (wobec 105 w listopadzie, 103 pkt. w sierpniu, a 106 pkt. w maju 2011 r.).
 
Wśród polskich respondentów na mobilność nadal wpływ mają zmiany strukturalne dokonywane wewnątrz firmy. Tendencja ta utrzymuje się od początku 2011 roku. Jednocześnie jednak najnowsza edycja badania odnotowała wyraźny wzrost znaczenia lepszych warunków pracy. Wobec poprzedniej fali badania wskaźnik ten wzrósł niemal dwukrotnie: do 42% z 26% w listopadzie 2011 r. Pozycja tego kryterium jest też znacznie wyższa względem jego pozycji sprzed roku.

W grupie wszystkich badanych krajów czynnik ten, już od dawna znajdujący się na miejscu pierwszym pośród innych powodów zmiany, wyniósł 35%.
Spadło znaczenie niezadowolenia z aktualnego pracodawcy (do 7% z 21% w XI/11 vs. 13% VIII/11).   
 
Osobiste pragnienie zmiany Polaków utrzymuje się na tym samym poziomie i jest powodem transferów zawodowych u 14% badanych (vs. 14% XI/11 vs 19% VIII/11).

Biorąc pod uwagę ten czynnik, nadal jesteśmy daleko w porównaniu do grupy wszystkich badanych krajów, w której ranga osobistego pragnienia zmiany już od jakiegoś czasu nie zmienia się, będąc powodem szukania nowego zatrudnienia u co trzeciego respondenta (30% vs. 29% XI/11 vs. 31% VIII/11).

Nadal jesteśmy pragmatyczni w naszych wyborach. Stawiamy wymierne wartości, jakimi są lepsze warunki pracy, ponad możliwość realizacji siebie. – komentuje Agnieszka Bulik – Zważywszy jednak na to, że sytuacja rynkowa nie zmieniła się bardzo w stosunku
do poprzedniego roku, utrzymanie się osobistego pragnienia zmiany na tym samym poziomie jest oznaką bardzo optymistyczną.



 

źródło:
Badanie “Monitor Rynku Pracy” Randstad
Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem realizowanym już w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone).
Badanie po raz pierwszy przeprowadzono na początku 2010 roku.
„Monitor Rynku Pracy” jest realizowany poprzez ankiety wypełniane on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych).
Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 13.967 osób). Bieżące badanie zostało zrealizowane w okresie 20 stycznia - 14 lutego 2012 r.


ostatnia zmiana: 2012-04-09
Komentarze
Polityka Prywatności