Patomorfolog – kim jest i czym się zajmuje?

Dział: praca.studentnews.pl

Medycyna to obszerna i niezwykle wymagająca dziedzina nauki. Swoje ambicje zawodowe mogą realizować w niej specjaliści z bardzo wielu profesji – w tym patomorfologowie. Najczęściej jednak kojarzy się ich z dobrym kryminałem i pośmiertnym badaniem zwłok. Jak jednak wygląda to w rzeczywistości i kim tak naprawdę jest patomorfolog?

Kim jest patomorfolog?

Patomorfologia to dział medycyny, który zajmuje się rozpoznawaniem i klasyfikowaniem chorób na podstawie zmian morfologicznych, zachodzących w tkankach i narządach. Patomorfolog jest więc osobą, której zadaniem jest rozpoznawanie chorób na podstawie zdobytego materiału badawczego. Zakres wykonywanych przez niego czynności może dotyczyć zarówno chorych pacjentów, jak i osób zmarłych – oprócz prowadzenia i analizowania badań laboratoryjnych zajmuje się on także przeprowadzeniem sekcji zwłok.

Zakres obowiązków patomorfologa

Z reguły patomorfolog jest lekarzem, z którym pacjenci nie mają bezpośredniego kontaktu. Jego miejsce jest bowiem w laboratorium, gdzie za pomocą specjalistycznego sprzętu, przeprowadza on badania na materiale biologicznym, rozpoznaje zachodzące w nim zmiany oraz analizuje ludzkie tkanki. Jego działania mają zapobiegać choćby rozwojowi chorób nowotworowych. Oprócz tego jednak jest to osoba, która czynnie uczestniczy w sekcji zwłok. Zadaniem patomorfologa jest określenie przyczyny i okoliczności zgonu, jak również oszacowanie stanu zdrowia przed śmiercią. Wnioski płynące z jego pracy zazwyczaj stanowią podstawę w prowadzonym dochodzeniu śledczym. Stąd też patomorfologia często jest porównywana do medycyny sądowej.

Jak zostać patomorfologiem?

Patomorfologia to niezwykle ciekawa dziedzina medycyny. Chcesz spróbować pracy w tym zawodzie? Koniecznie przejrzyj aktualne oferty pracy na ogólnopolskim portalu Pracuj.pl! Pamiętaj jednak, że patomorfologia – jak każda specjalizacja lekarska – wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności kandydat musi ukończyć studia medyczne, a następnie zdobyć wiedzę i doświadczenie w wybranej specjalizacji. Po tym czeka na niego dwuczęściowy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Jego zaliczenie wiąże się z możliwością rozpoczęcia pracy w wybranej klinice, szpitalu czy zakładzie patomorfologii.

Warto jednak pamiętać, że wykształcenie to nie wszystko. Praca patomorfologa jest bowiem bardzo wymagająca, a sam zainteresowany musi cechować się opanowaniem, odpornością na stres oraz wytrzymałością psychiczną.



opublikowano: 2022-08-30
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności