Kontroferta pracodawcy. Kiedy warto się nad tym zastanowić?

Dział: praca.studentnews.pl

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, w którym zapada trudna decyzja o zmianie dotychczasowego miejsca pracy. I choć może być ona podyktowana różnymi powodami, głównym celem w każdym przypadku jest chęć zmiany na lepsze. Czasem jednak pracodawca decyduje się za wszelką cenę zatrzymać pracownika, składając mu kontrofertę. Kiedy i czy w ogóle warto rozważyć jej przyjęcie?

Czym jest kontroferta pracodawcy?

W obecnych czasach wartościowi i oddani pracownicy są na wagę złota. Świadczą o tym liczne oferty pracy, w których to pracodawcy dwoją się i troją, aby zaoferować kandydatom jak najlepsze warunki zatrudnienia. Jednak pomimo najlepszych chęci, zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik decyduje się odejść. Przełożony w takim wypadku ma dwie możliwości: puścić pracownika wolno lub złożyć mu kontrofertę. Czym ona jest? Zazwyczaj propozycją dalszej współpracy, która uwzględnia lepsze warunki zatrudnienia – najczęściej przyjmują one postać podwyżki czy awansu.

Kiedy warto rozważyć kontrofertę?

Propozycja lepszej oferty pracy jest sposobem na zachęcenie odchodzącego pracownika do ponownego przemyślenia swojej decyzji. Najczęściej wiąże się ona z awansem lub większym wynagrodzeniem, nie zawsze warto godzić się na nowe warunki! Należy dobrze przeanalizować, co tak naprawdę było powodem chęci opuszczenia dotychczasowego miejsca pracy oraz czy nowa propozycja niweluje ten problem. Jeżeli dotyczy on sfery wynagrodzeń, które w nowej ofercie spełniają oczekiwania pracownika, można rozważyć pozostanie w firmie. Jednak kiedy bariera dotykała rozwoju dalszej kariery zawodowej lub konfliktów w pracy, nawet najatrakcyjniejsza kontroferta nie rozwiąże problemu.

Zawsze warto dogłębnie przemyśleć nową propozycję oferty pracy i porównać ją z własnymi oczekiwaniami. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stawiane warunki są satysfakcjonujące i czy jest to kierunek współpracy, w którym chcemy podążać.

Wybór najlepszej oferty pracy zależy wyłącznie od Ciebie!

Podjęcie decyzji o odejściu z pracy nie jest łatwe. Dlatego też taką decyzję należy bardzo dobrze przemyśleć. Warto też odpowiednio przygotować się do zmiany miejsca zatrudnienia, przeglądając aktualne oferty pracy i poszukując takiej, która będzie odpowiadała aktualnym i przyszłym potrzebom. Na dalszym etapie to właśnie nowe propozycje będą stanowiły podstawę do rozważenia kontroferty składanej przez pracodawcę. Wybór należy wyłącznie do Ciebie!


opublikowano: 2022-08-09
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności