Utrata pracy jest bardzo stresującym przeżyciem i wywołuje wiele negatywnych emocji. Pojawiają się wówczas pytania dlaczego ja? Dlaczego tak się stało? Czy to jest sprawiedliwe? Po pierwszym szoku i przejściu fali nieprzyjemnych emocji należałoby sobie zadać pytanie - co dalej? W niniejszym artykule postaram się opisać pewien sposób wyjścia z tej trudnej i mocno niekomfortowej sytuacji.
Należałoby się zastanowić co ja tak naprawdę potrafię robić? Co mnie interesuje? Jaką mam pasję? Jakie jest moje doświadczenie? Następnie zrobić listę wszystkie swoich umiejętności, zdolności czy też zasobów wiedzy. Przeprowadzenie wywiadów ze znajomymi, przyjaciółmi czy też członkami bliższej i dalszej rodziny także wydaje się dobrym pomysłem. Pytania mogą dotyczyć właśnie umiejętności, zdolności czy obszarów wiedzy. Czyli tego wszystkiego czego my sami być może nie widzimy w nas samych, a dostrzegają w nas inni.
Kolejnym etapem byłaby analiza obecnej sytuacji na rynku pracy. Czyli jakie są oferty pracy ? Kogo pracodawcy najczęściej poszukują? Jakie sektory rynku pracy są najbardziej perspektywiczne? W jakich rejonach kraju znalezienie pracy wydaje się najbardziej prawdopodobne? Gdzie stopa bezrobocia jest najniższa?
Następnie należałoby dopasować to wszystko co o sobie wiemy( zdolności, umiejętności, wiedza, doświadczenie) do zawodów i ofert pracy. Pewnym rozwiązaniem jest także rozważnie udziału w różnych kursach i szkoleniach czy to stacjonarnych czy też online - w celu podniesienie swoich kwalifikacji.
Oczywiście, ostatnim etapem byłoby odpowiadanie na wybrane oferty pracy zamieszczane w prasie, internecie czy też w urzędach pracy. Naturalnie, warto też wypytać się wśród znajomych o możliwości zatrudnienia w firmach, instytucjach lub innych organizacjach w których oni sami już pracują.
Przedstawiony w tym artykule plan działania można oczywiście modyfikować. Być może, ktoś doda do niego jakiś punkt, który ja sam pominąłem. Mam nadzieję, że zaprezentowany schemat okaże się pomocny wielu osobom.
dodane przez Pismak