Jak sprawdzić czy ta praca jest dla Ciebie?

Jak sprawdzić czy ta praca jest dla Ciebie
Jak sprawdzić czy ta praca jest dla Ciebie

Dużą część naszego dnia spędzamy w pracy. Dlatego życie zawodowe ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym powinniśmy unikać podejmowania pracy, która nie przyniesie nam satysfakcji. Oto znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę rozważając różne oferty.

Poziom komunikacji

Rodzaj komunikacji podczas procesu rekrutacyjnego może nam sporo powiedzieć o tym, jak będziemy traktowani po otrzymaniu posady. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rozmówca powinien odnosić się do nas z szacunkiem. Nieuprzejme usposobienie rekrutera podczas spotkania może być sygnałem, że w firmie nie panuje dobra atmosfera.

Duże znaczenie ma również profesjonalny poziom komunikacji telefonicznej oraz mailowej. Jeśli rekruter w ostatniej chwili odwołuje spotkanie lub spóźnia się na nie znacząco, bez podania powodu, lepiej zdecydujmy się na pracę w innym miejscu - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Miejsce pracy

Zanim przyjmiemy posadę warto poznać miejsce, w którym przyjdzie nam spędzać większość czasu. Będąc tam, skupmy się na otoczeniu i potencjalnych współpracownikach. Spróbujmy wyobrazić sobie jakbyśmy się czuli pracując w tym biurze. Znakami ostrzegawczymi może być panujący tam nieporządek lub nieprzyjazne napisy na ścianach skierowane do załogi (np. "Wszyscy pracownicy muszą nosić identyfikatory!"). Jeśli atmosfera panująca w biurze jest nieprzyjemna, może warto trochę przedłużyć zawodowe poszukiwania - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Reputacja firmy

Internet pozwala nam pozyskać informacje na temat firmy. Dzięki licznym forom internetowym możemy dowiedzieć się co o pracodawcy mówią byli i obecni pracownicy. Sprawdzenie wiadomości dotyczących opinii osób tam zatrudnionych, a także na temat sytuacji finansowej firmy powinno być obowiązkowym elementem naszego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaka jest reputacja firmy i jak się w niej pracuje.

Współpracownicy

Dobre stosunki z szefem i załogą mogą mieć wpływ na poziom zadowolenia z pracy. Zanim więc zdecydujemy się na przyjęcie posady ustalmy, jaki jest styl pracy i komunikacji w firmie. Zaufajmy swojej intuicji, jeśli po pierwszej rozmowie, szef nie budzi u nas sympatii, raczej zrezygnujmy z tej pracy - proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Szybkość zatrudnienia

Bardzo szybkie przyjęcie do pracy zdarza się w przypadku stanowisk, które nie wymagają większego doświadczenia lub przy pracach sezonowych. Natomiast jeśli ubiegamy się o posadę na wyższym stanowisku, desperacja pracodawcy przy zatrudnianiu nowych osób może być niepokojąca.


opublikowano: 2015-04-28
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności