Jest wiele kroków, które zazwyczaj podejmujemy na etapie poszukiwania pracy: pisanie CV, nawiązywanie kontaktów czy też zbieranie referencji. Większość poszukujących wkłada wiele pracy w przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ale nie radzi sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zwykle wynika to z braku odpowiedniego przygotowania do spotkania z rekruterem.
"Zamiast improwizować lub polegać tylko na swoich profesjonalnych umiejętnościach i doświadczeniu zawodowemu, zaprezentowanym w CV, powinieneś zrobić próbę przed rozmową rekrutacyjną" - doradzają eksperci monsterpolska.pl. Jak to zrobić?
Warto zacząć od poproszenia członka rodziny, przyjaciela czy partnera, aby odegrał rolę rekrutera. Postaraj się odpowiednio zaaranżować miejsce próbnego spotkania rekrutacyjnego - postaw biurko lub stolik oraz krzesła. Następnie podążaj za poniższymi wskazówkami, aby Twoje kolejne rozmowy o pracę zakończyły się sukcesem.
Odrób pracę domową
Dowiedz się wszystkiego o firmie, do której aplikujesz. Przekaż te informacje osobie, z którą będziesz ćwiczył. Może ich użyć do przepytania Cię. W ten sposób okaże się, czy znasz potencjalnego przyszłego pracodawcę i jakie masz wyobrażenie na temat firmy i stanowiska, na które aplikujesz.
Obserwuj innych
Oglądaj wywiady w telewizji i spróbuj zauważyć, co się sprawdza - jakie zachowanie, gesty i mimika. Zwróć uwagę na cechy, które czynią osoby wypowiadające się sympatycznymi i kompetentnymi.
Wyraź siebie
Stwórz jedno intrygujące zdanie o sobie. Na początku spotkania rekruterzy często mówią: "Proszę opowiedzieć nam coś o sobie" - to bardzo popularne pytanie. Aby odpowiedzieć na to pytanie szybko i zwięźle, przygotuj ogólny zarys swojej kariery. Warto również zastanowić się przed rozmową rekrutacyjną, co na nie odpowiemy, by zaprezentować się nie tylko jako godnego uwagi pracownika, ale i interesującego człowieka.
Wyjdź poza schemat
Mała wizualizacja Twojej osoby może okazać się pomocna i zaciekawić rekrutera. Pomyśl, jak w nietypowy sposób pokazać, co potrafisz. Przykładowo, może to być zdjęcie z konferencji, którą zorganizowałeś. Coraz bardziej popularne jest dodawanie materiału video do dokumentów aplikacyjnych, w których osoba poszukująca pracy przedstawia swoją osobę.
Możesz także przygotować krótką prezentację multimedialną, za pomocą której zaprezentujesz swoje sukcesy zawodowe. Jeśli nie masz nic, co mogłoby odzwierciedlić Twoje zdolności, oprócz opisu przebiegu kariery zawodowej umieść w swoim CV coś nieoczywistego i przygotuj się do rozmowy o tym konkretnym zainteresowaniu lub talencie.
Zapamiętaj kilka zdań
Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, powinieneś stworzyć listę potencjalnych pytań ze strony rekrutera (możesz je znaleźć m.in. w Poradniku Kariery monsterpolska.pl), a następnie - swoich odpowiedzi na nie. Warto je zapamiętać - pomogą Ci odpowiedzieć elokwentnie na niemal każde pytanie prowadzącego spotkanie, nawet gdy będziesz zestresowany.
Bądź dla siebie wymagający
Poszukaj pytań, które może zadać rekrutujący, a które mogą sprawić Ci trudność, i daj je osobie, z którą ćwiczysz przed spotkaniem. Pokaż jej także luki i słabe strony w Twoich umiejętnościach i CV, i poproś, żeby położyła na nie szczególny nacisk podczas przepytywania Cię. Wiedza, czego możesz się spodziewać, doda Ci odwagi podczas właściwej rozmowy.
Nagraj się
Jeśli to możliwe, nagraj swoje ćwiczenia na video. Następnie przestudiuj swoją mowę ciała, aby zobaczyć, czy wyraża pewność siebie, opanowanie i entuzjazm. Zwróć szczególną uwagę na gesty, które wykonujesz w czasie rozmowy, sposób, w jaki siedzisz, oraz sprawdź, czy utrzymujesz odpowiedni kontakt wzrokowy. Jeśli nie masz możliwości nagrania się, poproś osobę, która przeprowadza z Tobą próbną rozmowę rekrutacyjną, by zwróciła uwagę na te elementy.
Wsłuchaj się w swoją rozmowę
Zamknij oczy i przesłuchaj nagranie, zwracając uwagę na swoje odpowiedzi na pytania. Zadaj sobie pytanie, czy sam byś siebie zatrudnił. Wsłuchaj się w swój głos - czy Twój ton jest opanowany, czy też zdradza Twoje zdenerwowanie? Jeśli tak, popracuj nad opanowaniem go, by w czasie rozmowy rekrutacyjnej stres na niego nie wpłynął.
Bądź opanowany
Postaraj się zrelaksować przed swoim wielkim spotkaniem. Kiedy przychodzisz na miejsce i czekasz na swoją kolej, rozwiąż jakąś trudną łamigłówkę. Badania pokazują, że to naprawdę uspokaja nerwy i odwraca uwagę od wyzwania, które stoi przed Tobą.