A może praca zdalna?

Kobieta pracująca zdalnie z telefonem i laptopem
Kobieta pracująca zdalnie z telefonem i laptopem

Wiele firm wymaga od pracownika 8-godzinnego dnia pracy, ale to się powoli zmienia. Coraz więcej pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej. Czy to możliwość dla każdego? - pisze dzisiaj Justyna Bednarczyk-Wilgos, doradca zawodowy z SWPS.

Praca zdalna zdecydowanie wymaga od nas wewnętrznej dyscypliny, silnej motywacji do działania w warunkach domowych, dobrej organizacji i samodzielności. Ma ona wiele zalet, a dla niektórych, np. kobiet z małymi dziećmi może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bez wychodzenia z domu wykonujemy polecenia służbowe i domowe jednocześnie. Nie tracimy także czasu i pieniędzy na dojazdy do i z pracy, a więc oszczędzamy. 

Praca zdalna daje nam także poczucie elastyczności, kontroli nad naszym czasem pracy. To my decydujmy kiedy siadamy do laptopta i zaczynamy działać, ważny jest bowiem efekt, terminowe wykonanie zadania, a nie fakt czy pracujemy przez 2 czy 8 godzin, w dzień czy w nocy!  

Na pytanie czy praca zdalna wymaga od nas specjalnych predyspozycji osobowościowych lub innych umiejętności, odpowiadam TAK. Wykonując prace w otoczeniu  prywatnym  jesteśmy  narażeni  na  wiele rzeczy, które mogą nas rozpraszać i odciągać od zadnia, dlatego też sprawdza się tu osoby, które potrafią skupiać się na wielu rzeczach jednocześnie, świetnie zarządzają swoim czasem, planują, potrafią trzymać się  terminów. 

Pracując zdalnie musimy pamiętać o czasie i jakości wykonanych zadań, sami musimy motywować się do działania, ponieważ nie mamy nad sobą bezpośredniej kontroli w postaci przełożonej. Osoby mniej zdeterminowane i niezorganizowane mogą w takiej sytuacji funkcjonować mniej efektywnie lub nie poradzić sobie w ogóle. 

Ten rodzaj pracy może także nie odpowiadać tym, którzy potrzebują zewnętrznej motywacji do wykonywania swoich obowiązków. Taką zewnętrzną motywacją może być, np. możliwość kontaktu osobistego z zespołem czy szefem. 
   
Zdalnie możemy działać na wielu obszarach zawodowych, a przy okazji zarabiać lub dorabiać do pensji. Musimy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, czy ten styl pracy rzeczywiście pasuje do mnie i moich potrzeb.

autor: Justyna Bednarczyk-Wilgos, psycholog i doradca zawodowy Biura Karier SWPS

opublikowano: 2013-12-18
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Różnice między Tobą i Twoim szefem:
- Kiedy robisz coś długo, jesteś powolny.
- Kiedy twój szef robi coś długo, jest skrupulatny.
- Kiedy czegoś nie zrobisz, jesteś leniwy.
- Kiedy twój szef czegoś nie zrobi, jest zbyt zajęty.
- Kiedy popełniasz błędy, jesteś idiotą.
- Kiedy twój szef popełnia błędy, jest tylko człowiekiem.
- Kiedy robisz coś, czego nie kazano ci zrobić, wykraczasz poza zakres swoich obowiązków.
- Kiedy robi to twój szef, wykazuje się inicjatywą.
- Kiedy zapominasz o jakiejś zasadzie etykiety jesteś chamski.
- Kiedy twój szef zapomina o kilku, jest oryginalny.
- Kiedy podlizujesz się szefowi, jesteś wazeliniarzem.
- Kiedy twój szef podlizuje się swojemu szefowi, jest dobrym współpracownikiem.
- Kiedy w godzinach pracy opuszczasz biuro, urywasz się z pracy.
- Kiedy twój szef urywa się z pracy, załatwia ważne interesy.
Polityka Prywatności