Jesteś młody, energiczny, wykształcony i… kompletnie zagubiony na rynku pracy? Nie martw się, pierwsze kroki na początku ścieżki zawodowej są szczególnie trudne, a o pracę nie jest łatwo. Przeczytaj kilka wskazówek ekspertów Monsterpolska.pl, które pomogą Ci odnaleźć się na początku Twojej drogi zawodowej.
Promuj się
Głównym problemem absolwentów wkraczających na rynek pracy jest nieśmiałość i brak umiejętności dobrego zaprezentowania się. Podczas rozmowy o pracę liczą się nie tylko posiadane kwalifikacje, ale tzw. "sprzedanie siebie". Nie czekaj, aż rekruter sam odkryje Twój potencjał – nie bój się go zaprezentować. Podstawa to mieć o sobie dobre zdanie i potrafić przekonać do siebie innych. Wyprostuj się i uśmiechnij, bądź opanowany i utrzymuj z rekrutującym kontakt wzrokowy. Należy jednak zachować umiar i nie pomylić pewności siebie z arogancją i zarozumiałością.
Patrz w przód
Wybieraj oferty pracy bezpośrednio związane z Twoją wymarzoną karierą zawodową. Nie ma nic gorszego niż praca w złych miejscach, z nieodpowiednich powodów i przedłużająca się. Nie warto podejmować pracy bez perspektyw tylko dlatego, że biuro znajduje się blisko domu lub znajomi tam pracują. Wyznaczając sobie konkretne cele trzeba pracować na nie od początku.
Bądź cierpliwy
Oczywiście, bywają 23–letni dyrektorzy zarabiający fortunę, ale to rzadkie przypadki. To, że jesteś bystry, mądry i wykształcony, nie oznacza od razu, że zostaniesz awansowany na wysokie stanowisko po krótkim stażu pracy w danej firmie. Karierę bowiem buduje się latami, więc bądź cierpliwy i stopniowo posuwaj się do przodu. Masz całe życie, aby osiągnąć swój wymarzony cel.
Zawsze bądź profesjonalny
Pomimo całej satysfakcji, jaką sprawiłoby Ci rzucenie słabo płatnej pracy lub powiedzenie szefowi, co o nim myślisz, możesz później żałować tych kroków. Na budowanie swojej kariery i reputacji poświęcasz całe życie i chyba nie chcesz, aby jeden nierozsądny moment zniszczył Twoją ciężką pracę. Staraj się być profesjonalnym i zrównoważonym w każdej sytuacji. Bardzo ważne jest to, by nie palić za sobą mostów – świat jest mały i za kilka lat możesz spotkać się z osobą, z którą kiedyś miałeś spięcie. Nie zrażaj do siebie ludzi i w każdej sytuacji zachowaj kulturę osobistą.
Podejmij ryzyko
Nie ma lepszego czasu na podjęcie ryzyka niż na początku kariery. Gdy masz do zapłaty czynsz, kredyt i rodzinę do utrzymania może zabraknąć Ci odwagi do zmian, zatem nie bój się tego teraz, gdy jesteś młody. Praca bez dodatków, przy niskiej pensji i w odległej lokalizacji może wydawać się mało kusząca, ale jeśli pozwoli Ci na odpowiedni rozwój Twoich kompetencji, podjęcie ryzyka może zaprocentować zdobyciem ważnego doświadczenia, dzięki któremu możesz wybić się w innej, lepiej prosperującej firmie.
Nie myśl tylko o pieniądzach
Niestety, kwestii finansowej nie można całkowicie pominąć. Wiele młodych osób nie może pozwolić sobie na bezpłatne staże. Warto zatem szukać takich, za które otrzymasz choć niewielkie wynagrodzenie. Pamiętaj, wartościowy trzymiesięczny staż może popchnąć Twoją karierę do przodu bardziej niż dwuletnie doświadczenie na podrzędnych posadach. Czasem warto poświęcić teraźniejszość dla lepszej przyszłości, tym bardziej, że wielu pracodawców oferuje elastyczne godziny praktyk – może uda Ci się połączyć je ze studiami i dodatkową pracą w weekendy?
Ciężko pracuj
Pamiętaj, nic samo do Ciebie nie przyjdzie. Może jesteś mądrzejszy i znasz więcej języków obcych niż Twoi rywale, ale możesz zostać niedoceniony, jeśli inni będą chcieli pracować ciężej niż Ty. Pracodawcy zawsze lepiej patrzą na zaangażowanych, oddanych i dających z siebie wszystko pracowników niż na tych utalentowanych, lecz leniwych. Ponadto, Ci pierwsi z reguły zachodzą o wiele dalej niż inni – ciężka praca naprawdę się opłaca.
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić na starcie swojej kariery zawodowej, to wyznaczyć sobie krótko- i długoterminowe cele. Pomyśl, czego oczekujesz. Postaraj się opracować konkretny plan na zrealizowanie swoich marzeń. Z pewnością podążanie za nimi nie będzie łatwe, ale w przyszłości będziesz mógł powiedzieć, że zrobiłeś wszystko, co było w Twojej mocy.