Choć będąc w wirze obowiązków wiele osób zwykło mawiać, że „im mniej mam czasu, tym, w rzeczywistości, mam go więcej”, to okazuje się, że to paradoksalne stwierdzenie ma w sobie cos słusznego. Bo w praktyce nie mając nic do roboty, czas łatwo można trwonić, a mając dużo na głowie zarządza się nim lepiej. Jak zatem rozszerzyć czasoprzestrzeń pracy, by móc cieszyć się jej namacalnymi i zadowalającymi rezultatami, a zarazem skrupulatnie przestrzegać deadline’ów? Wystarczy stworzyć plan, który wskaże, jak pracować; oparty na zarządzaniu sobą w czasie sprawi, że nie tylko nie będziemy musieli brać nadgodzin, ale i będziemy działać efektywnej.
Generacje zarządzania sobą w czasie
Zanim jednak dowiemy się jak planować realizacje swoich działań, przyjrzyjmy się, jakie mamy płaszczyzny zarządzania sobą w czasie, czyli generacje:
Istnieje także czwarta generacja zarządzania sobą w czasie, która wskazuje na realizacje na zadań w myśl całościowej strategii pracy. Jej ideą jest wyeliminowanie niedoskonałości niższych generacji. Skupia się także na działaniu w myśl własnej satysfakcji, samorealizacji, a także pielęgnowaniu relacji interpersonalnych, np. ze współpracownikami, czy podnoszeniu własnych kwalifikacji. A zatem osiąganiu określonych celów.
Dlaczego cele są tak ważne?
No właśnie, skąd pewność, że to właśnie cele są priorytetem? Bo są one nie tylko finałem, efektem naszej pracy, ale i drogowskazem, który, odpowiednio zinterpretowany, wskaże nam kierunek pracy, a także wyznaczy jej rytm. Celem nie będzie na przykład praca przy dodatkowym projekcie, a otrzymanie awansu w pracy. To oznacza, że prowadzenie dobrej relacji z klientami, czy przygotowanie prelekcji na konferencji branżowej również będą krokami, które pomogą w osiągnięciu tego celu.
Jak w praktyce zarządzać sobą w czasie?
Wiedząc już, że to cele są kluczem do skutecznej realizacji działań, a także zdając sobie sprawę, że te mają różną wagę, możemy przystąpić do planowania. Do tego przyda nam się kartka papieru, brystol, komputer czy urządzenie mobilne - zależy od tego, jakie narzędzie będzie dla nas najbardziej przejrzyste, a zarazem motywujące.
Cenne rady: