Początek wakacji, do bardzo dobry okres dla osób, które rozglądają się za nową pracą. Osoby poszukujące pracy, w okresie letnim, to zwykle ludzie młodzi, a więc tegoroczni maturzyści oraz studenci.
W miesiącach ciepłych, a więc od czerwca do sierpnia, wielu dotychczasowych pracowników pozostawia swoje stanowiska pracy, aby oddać się odpoczynkowi na łonie natury. W tym przypadku firmy nie mają innych możliwości jak rozpoczęcie procesu rekrutacji, która zwykle trwa szybciej niż pozostałych miesiącach roku, dzięki czemu pracę można otrzymać praktycznie z dnia na dzień. Warunkiem jest oczywiście spełnienie wszystkich warunków przedstawionych przez pracodawcę. Dla wielu osób młodych, praca w okresie letnim, będzie to pierwsza praca w swoim życiu, a więc trudno oczekiwać, aby były to stanowiska dobrze płatne i perspektywiczne, chociaż oczywiście wszystko zależy od branży. Najwięcej ofert pracy pojawia się od firm poszukujących pracowników biurowych, a także do prostych prac fizycznych np.: na sklepowych magazynach czy też w restauracjach typu fast food. Na tego typu stanowiskach zwykle można liczyć na zarobki w wysokości 1400-1800 zł. Osoby zaczynające prace zawodową zwykle nie są chętne do pracy za niewielkie pieniądze i na mało atrakcyjnych stanowiskach. Jednak osoby młode powinny pamiętać o tym, że lepsze stanowiska pracy oraz wysokie wynagrodzenie przychodzi wraz z doświadczeniem, a więc nie należy odrzucać podstawowych ofert zatrudnienia. W momencie, kiedy średnia stopa bezrobocia przekracza 14 proc. nie można odrzucać pracy, która nie jest dobrze płatna.
Praca z polecenia
Od kilkunastu lat panuje nieprzerwana tendencja na rynku pracy, do tzw. rekrutacji wewnętrznych, a więc do poszukiwania pracowników wśród znajomych osób aktualnie zatrudnionych. Taki mechanizm działania został jeszcze zapoczątkowany w latach 80-tych ubiegłego wieku. Dzięki zatrudnieniu z polecenia, zyskują dwie strony, ponieważ pracodawca może zaoszczędzić na kosztach rekrutacji, a także pracownicy, którzy polecą nowego pracownika, mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie lub premie. Warto zatem pytać znajomych o to, czy w ich miejscach pracy nie prowadzone są aktualnie procesy rekrutacyjne.
Gdzie należy szukać pracy?
Najwięcej ofert pracy dla
studentów można znaleźć na portalach internetowych, które profesjonalnie
zajmują się emitowaniem ogłoszeń o pracę. Również dobrym miejscem do
poszukiwania zatrudnienia będą agencje pracy, ponieważ to one zwykle oferują
zatrudnienie tymczasowe, a także oferty pracy skierowane do osób bez
doświadczenia. Chociaż w dobie Internetu i cyfryzacji mediów, większość osób
poszukuje pracy właśnie w Internecie i zapomina o poszukiwaniu pracy w gazetach
drukowanych, a przede wszystkim gazet lokalnych. Jak się okazuje, wiele dużych
firm wciąż korzysta z tego kanału komunikacji z potencjalnymi pracownikami.
Osobom, które wiedzą w jakich firmach chciałyby pracować, rekomendujemy częste
odwiedzanie witryn internetowych tychże przedsiębiorstw. Wiele współczesnych
firm posiada na swoich stronach domowych zakładki pod nazwą „kariera” lub
rekrutacja, na których emitowane są aktualne wakaty.