Wielka Brytania to wciąż najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej dla młodych Polaków. Wielu z nich wakacje spędza właśnie na Wyspach, szlifując język i odkładając zarobione funty. Na jaką pracę może liczyć młody, polski student i jak nie stracić na przelaniu funtów na konto w Polsce?
W Wielkiej Brytanii tysiące rodzin wolne dni spędza w ośrodkach wakacyjnych (tzw. Holiday Villages), oferujących szereg atrakcji – wystaw, pikników, pokazów. W sezonie w takich właśnie ośrodkach można znaleźć pracę w charakterze konserwatora do przeprowadzania bieżących napraw, ogrodnika, czy osoby sprzedającej kanapki i napoje.
Zdrowie na budowieBudowlańcy pracę na Wyspach mogą znaleźć niezależnie od sezonu. Największy ruch zaczyna się jednak wiosną, kiedy firmy budowlane potrzebują betoniarzy, zbrojarzy, specjalistów od szalunków. Latem przeprowadza się najwięcej remontów i wtedy duże szanse na zatrudnienie mają murarze, tynkarze i glazurnicy. Jesienią remonty zaczynają hotele, w tym samym czasie firmy budowlane poszukują elektryków i hydraulików. Duże zapotrzebowanie jest również na pracowników wysokościowych, którzy remontują kominy i elewacje.
W sportowych klimacieRejony turystyczne i centra sportowe, takie jak na przykład te w Lake District i Scottish Islands co roku w sezonie letnim poszukują instruktorów różnych sportów. Studenci AWF posiadający stosowne uprawnienia mogą więc poszukać pracy w charakterze trenera osobistego lub instruktora fitness.
Co tam, panie, w turystyce?
W Wielkiej Brytanii jest ponad 10 000 hoteli oraz niezliczona ilość pensjonatów z opcją „bed&breakfast”. Poszukiwani są pracownicy hotelowi, a więc: pokojówki, kucharze, kelnerzy, recepcjoniści. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie w rejonach takich jak: Blackpool, Brighton, Bournemouth, Truro oraz generalnie na południu Anglii.
Rybny interes
Praca przy połowach ryb nie wymaga specjalnych kwalifikacji i jest dobrze płatna (od 6 do 12 funtów za godzinę – 33–66 zł), ale ciężka. Sezon na połowy trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od gatunku ryb. Poza sezonem łownym pracownicy mogą znaleźć zatrudnienie przy naprawie kutrów lub w przetwórniach. Zajęcia można szukać właściwie w każdym porcie i przystani rybackiej. Najwięcej tego typu ofert pracy pojawia się w regionach Kornwalii (Penzance, St. Ives, Newquay), Devon (Plymouth) i Szkocji.
Bezpieczne przechowywanie środków
Zarobione pieniądze w większości przypadków mają zapewnić utrzymanie po powrocie do kraju. Trzymanie „żywej gotówki” w domu może być dość ryzykowne. Poza tym warto wiedzieć, że za prowadzenia konta bankowego, na jakie pracodawca przelewa wynagrodzenie, jest obowiązkowe i bezpłatne.Szybkie, tanie i bezpieczne zasilenie konta w Polsce
Wracając do Polski należy też przemyśleć sposób, w jaki pieniądze bezpiecznie trafią na rodzime konto. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są transfery walutowe. Przelewu można dokonać w placówce banku, ponosząc przy tym standardowe (dość wysokie!) opłaty. Inną opcją jest skorzystanie z opcji przelewu w sklepie spożywczym, jednak placówki takie nie spełniają standardów bezpieczeństwa brytyjskich instytucji finansowych, więc trzeba liczyć się z ryzykiem błędu systemu i/lub utraty części środków. Najbezpieczniejszym, najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm umożliwiających zrobienie przelewu przez internet. Za pomocą strony www.transfergo.com/pl można dokonać przelewu za jedyne 2,5 funta, a pieniądze na koncie w Polsce znajdą się już następnego dnia.