Jeśli jesteś towarzyski, masz wieksze szanse w rekrutacji

Lauren A. Rivera z Northwestern University w USA uważa, że podczas rekrutacji do pracy większą szansę mają kandydaci, którzy dobrze rokują towarzysko niż najlepsi merytorycznie. Rezultat jest taki, że pracodawcy nie zawsze zatrudniają kandydatów o najlepszych umiejętnościach. Hm, czy z tego powodu mamy się cieszyć czy płakać? Zależy kto:)

"Oczywiście, pracodawcy poszukują ludzi, którzy posiadają wymagane umiejętności do efektywnego wykonywanie pracy. Oprócz tego jednak pracodawcom zależy na znalezieniu ludzi, z którymi wejdą w zażyłość, będą się dobrze czuli, którzy staną się ich przyjaciółmi, a może nawet zaangażują się w romantyczny związek" – tłumaczy Lauren A. Rivera z Northwestern University w USA.

Rivera przeprowadziła 120 wywiadów z profesjonalistami zatrudniającymi w czołowych amerykańskich bankach, firmach prawniczych i doradczych. Uczestniczyła również jako obserwatorka w procesach rekrutacji. Jak podkreśla, są to pierwsze systematyczne, empiryczne badania, dotyczące wpływu prywatnych, wspólnych zainteresowań i wartości na wynik rekrutacji.

Okazało się, że dla ponad połowy rekrutujących ważniejsze niż umiejętności intelektualne i techniczne były - sposób autoprezentacji kandydatów czy ogólne zainteresowania, w tym dotyczące spędzania czasu wolnego.

"Nie znaczy to, że zatrudniano ludzi niewykwalifikowanych – zastrzega Rivera. - Chodzi raczej o to, że rekrutacji dokonywano w sposób bardziej przypominający dobór przyjaciół czy partnerów związku niż pracowników".

Dla przypomnienia często stosowane etapy rekrutacji:

  • Etap 1: Określenie profilu kandydata na podstawie opisu stanowiska pracy
  • Etap 2: Tworzenie i zamieszczanie ogłoszeń o stanowisku
  • Etap 3: Tworzenie długiej listy kandydatów spośród otrzymanych aplikacji osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i spełniają podstawowe wymagania stawiane kandydatom
  • Etap 4: Tworzenie krótkiej listy kandydatów – selekcja osób najpełniej spełniających wymagania oferty
  • Etap 5: Zastosowanie technik naboru kandydatów wobec wyselekcjonowanych osób oraz dokonanie na ich podstawie dalszej selekcji
  • Etap 6: Sprawdzenie referencji
  • Etap 7: Podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika
  • Etap 8: Negocjacje pracodawcy z pracownikiem dotyczące warunków pracy (wynagrodzenia i innych świadczeń).

opublikowano: 2012-12-11
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Do kliniki dentystycznej przychodzi Niemiec, wchodzi do gabinetu jednego ze stomatologów i pyta:
- Ile kosztuje wyrwanie zęba bez znieczulenia?
- 30 euro.
- A ile ze znieczuleniem?
- 50 euro.
- Poproszę w takim razie ze znieczuleniem.
Dentysta aplikuje Niemcowi znieczulenie i prosi, by ten poczekał przed gabinetem 10 minut, aż znieczulenie zacznie działać. Ponieważ mija pół godziny, a pacjent się nie pojawia, wyrwiząb wychodzi zdziwiony przed gabinet i spotyka tam swojego kolegę, dentystę z gabinetu obok, który mu opowiada:
- Wyobraź sobie, miałem przed chwilą pacjenta. Ależ to był twardziel! Uparł się, że chce rwać zęba bez znieczulenia, a kiedy mu go rwałem, nawet się nie skrzywił!
Polityka Prywatności