Niepełnosprawni otwierają się na telepracę

Z sondy przeprowadzonej w serwisie www.telepraca.gov.pl wynika, że aż 75% internautów biorących udział w badaniu uważa, że telepraca może przyczynić się do zwiększenia aktywizacji zawodowej osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Rozwój społeczeństwa informacyjnego stwarza osobom niepełnosprawnym szanse podjęcia pracy zdalnej. Telepraca znosi bowiem ograniczenia związane z czasem i miejscem pracy, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla tej grupy osób.
Wyniki sondy wskazują, że aż 75% badanych osób wskazuje telepracę jako alternatywę, która przyczynia się do wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Praca zdalna to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także indywidualny dobór wykonywanych obowiązków oraz możliwość pogodzenia pracy z innymi obowiązkami.

„Telepraca bez wątpienia stanowi ogromną szansę na znalezienie zatrudnienia przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Pracę zdalną można wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze, co ze względu na niepełnosprawność ma ogromne znaczenie. Szkolenia organizowane przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju mają na celu przedstawienie wszystkim pracodawcom i pracownikom zalet płynących z wdrażania tej formy zatrudnienia w przedsiębiorstwie” - mówi Anna Świebocka–Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego PARP.

Podjęcie zdalnej formy zatrudnienia przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową umożliwia:
•    Pracę z dowolnego miejsca;
•    Samodzielne planowanie intensywności wykonywania obowiązków;
•    Rozliczanie się (wynagrodzenia) za efekty pracy, a nie za ilość przepracowanych godzin;
•    Możliwość podjęcia zatrudnienia poza rejonem zamieszkania.
Dynamiczny rozwój technologii, szybkie, tanie i bezpieczne połączenia internetowe, zdalny dostęp do plików i programów, rozwój internetu i rosnąca liczba użytkowników sieci oraz nowelizacja prawa pracy powodują, że telepraca systematycznie zyskuje na znaczeniu. Wśród branż, w których można znaleźć zatrudnienie na zasadach telepracy wymienić można: konsulting, przetwarzanie danych komputerowych, usługi finansowe i księgowe oraz sprzedaż. Prace zdalną wykonują także przedstawiciele wolnych zawodów, w tym architekci, projektanci, tłumacze, graficy lub korektorzy tekstów.

Zjawisko telepracy należy postrzegać przede wszystkim w kontekście zmieniającego się charakteru pracy, czyli pracy bardziej elastycznej i  wykraczającej poza tradycyjne formy zatrudnienia. „Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorstw – Telepraca II” to kolejny przykład działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ukierunkowanego na rozwój kwalifikacji pracowników, ułatwienia im dostosowania się do zmieniającego się rynku oraz funkcjonowania w gospodarce opartej na wiedzy.


ostatnia aktualizacja: 2011-09-05
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Przedstawiciel handlowy, urzędniczka administracji i kierownik idą razem na lunch. Na ulicy znajdują starą lampę. Kiedy jej dotknęli, z lampy wyszedł dżin i obiecał spełnić jedno życzenie każdego z nich.
"Ja pierwsza, ja pierwsza" krzyknęła urzędniczka "Chcę być na Bahamach i płynąć motorówką, nie myśląc o całym świecie"
I puff - zniknęła
"Teraz ja, teraz ja: krzyknął przedstawiciel handlowy "Chcę być na Hawajach, odpoczywać na plaży, z osobistą masażystką i zapasem Pina Colady"
Puff - zniknął.
"No dobrze, Teraz ty" mówi dżin do kierownika.
A ten na to: Chcę, żeby ta dwójka stawiła się w biurze zaraz po lunchu"
Morał z tej historii:
Zawsze pozwól aby twój szef mówił pierwszy.
Polityka Prywatności