Kadry dla gospodarki - studenci konkurencyjni na rynku pracy

Strona www: www.ue.poznan.pl

"Kadry dla Gospodarki" – to nowy projekt edukacyjny realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Jest on dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Urząd Statystyczny w Poznaniu. Projekt przygotowany przez pracowników Uczelni był jednym ze 155 złożonych w ministerstwie.

Projekt "Kadry dla Gospodarki"  ma na celu  zwiększenie atrakcyjności absolwentów Uniwersytetu na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu nowego, innowacyjnego kierunku nauczania, zwiększeniu udziału pracodawców w procesie kształcenia poprzez organizację warsztatów i wykładów otwartych prowadzonych przez przedstawicieli pracodawców.

Studenci będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w stażach studenckich realizowanych w trakcie studiów jak i bezpośrednio po ich zakończeniu. Każdego roku łącznie 100 studentów ostatniego roku studiów I stopnia i studentów studiów II stopnia będzie mogło weryfikować swoją wiedzę i umiejętności oraz zdobywać praktyczną wiedzę podczas staży.

Staże będą realizowane m.in. u pracodawców członków z Klubu Partnera, 24 rocznie realizowane będą przez Partnera Projektu – Urząd Statystyczny w Poznaniu.

Projekt przewiduje udział studentów pierwszego roku studiów dziennych pierwszego stopnia w dodatkowych zajęciach z matematyki i fizyki, co w kontekście nie najlepszych wyników z tych przedmiotów na egzaminach maturalnych, ma niebagatelne znaczenie dla przyszłych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Wykłady, ćwiczenia oraz platforma e-learningowa Moodle będą formą uzupełniania wiadomości.

Istotne znaczenie dla oceny zgodności oferty edukacyjnej z potrzebami pracodawców będą miały badania losów zawodowych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie na ile wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów są przydatne na rynku pracy.

Celem Programu jest także zdiagnozowanie oczekiwań pracodawców wobec absolwentów. Służyć temu będzie prowadzone przez Biuro Karier "Badanie profili potencjału", które obejmie dwustu studentów rocznie. 

Umożliwi ono precyzyjne określenie predyspozycji przyszłych ekonomistów do pracy na konkretnych stanowiskach. Interpretacja wyników badań będzie przedmiotem specjalnych warsztatów służących eliminacji tzw. luk kompetencji. Poza tym, podczas  warsztatów umiejętności miękkich studenci, dowiedzą się, jak nie tracić zapału w zdobywaniu wiedzy i motywacji do podnoszenia kwalifikacji.

Warsztaty uzupełnią  3-elementowe kursy e-learningowe, które wskażą, jak połączyć wiedzę akademicką  z praktyczną przekazywaną na zajęciach warsztatowych przez doświadczonych menedżerów. Sylwetki wyróżniających się studentów zostaną zaprezentowane w materiale filmowym, który umieszczony zostanie na stronie internetowej projektu.

 Projekt odpowiada również na zapotrzebowanie współczesnych  trendów rozwojowych turystyki, jako wyodrębnionej gałęzi gospodarki. Wzrost dochodów ludności oraz zwiększenie czasu wolnego rodzi zapotrzebowanie na usługi turystyczne. W Polsce brak profesjonalnie wykształconej kadry menedżerskiej dla gospodarki turystycznej  – posiadającej wiedzę ekonomiczną z zakresu marketingu w turystyce, prawa turystycznego i ekonomii.

Jest to między innymi skutkiem braku nowoczesnych rozwiązań w zakresie kształcenia w dziedzinie turystyki. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w odpowiedzi na wyżej wymienione braki w zakresie edukacji uruchomi w ramach projektu unikatowy w skali kraju kierunek studiów  "Gospodarka Turystyczna".

Projekt "Kadry dla Gospodarki" jest ogromnym przedsięwzięciem edukacyjnym, organizacyjnym i finansowym. Jednakże prestiż i renoma Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w pełni predestynują go do realizacji tak imponujących zadań, a troska o  kształcenie odważnych, kompetentnych i nastawionych na innowacje absolwentów, którzy od lat są najlepszym świadectwem i rekomendacją dla swej Almae Matris, jest potrzebą chwili gospodarki XXI wieku.


ostatnia aktualizacja: 2011-01-12
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Irlandczyk, Polak i Rosjanin pracowali na wysokościowcu. Zaczynaja drugie sniadanie. Odpakowują swoje kanapki i...
- Kurcze, znowu kanapka z szynką - skarży się Irlandczyk - Cały miesiąc kanapki z szynką. Jeżeli jeszcze raz dostane kanapki z szynką, to skocze!
- W morde - mówi Polak - Znowu wędzone udko kurczaka. Codziennie musze jeść udko kurczaka! Jeżeli jeszcze raz dostane udko kurczaka to skocze!
- Moj Boh - wzdycha Rosjanin - Znowu chleb z kiełbasą. Dzień w dzień chleb z kiełbasą. Jeżeli jescze raz na drugie śniadanie dostane chleb z kiełbasą, to skocze!
Następnego dnia wszyscy trzej otwierają swoje pudełka na drugie śniadanie... i skaczą po kolei.
Na pogrzebie wdowy rozpaczają.
- Jejku, jeżeli wiedziałabym, że nie lubi szynki, nie dawałabym my takich kanapek - biadoli Irlandka
- Gdybym tylko wiedziała - jęczy Polka - Nigdy więcej nie dałabym mu kurczaka...
Oczy wszystkich zwracają się na Rosjankę.
- Nu, sztoż - wzrusza ramionami kobieta - Andriej sam sobie robił kanapki...
Polityka Prywatności