Zasady nabywania norweskiego zasiłku dla bezrobotnych
Osobom, które pracowały zanim straciły pracę (lub ich godziny pracy uległy redukcji o co najmniej 50 %) i wypracowały określony minimalny dochód, przysługuje prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia pochodzących z państwowego zakładu ubezpieczeń i emerytur. Jeżeli ulegniesz tymczasowemu zwolnieniu grupowemu (permittering), również możesz być uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych.
We wszystkich miastach i w większych gminach są państwowe urzędy pracy zajmujące się przyznawaniem świadczeń. Bezrobotni składający wniosek o zasiłek dla bezrobotnych muszą się zarejestrować w biurze pośrednictwa pracy jako osoba poszukująca pracy i zdolna do pracy oraz muszą przyjmować każdą oferowaną im pracę. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od wysokości wcześniejszego dochodu oraz podlega opodatkowaniu Zasiłek zostaje wypłacany, jeśli zarejestrowana osoba pozostaje bez pracy przez 3 dni z ostatnich 15 dni.
Przy obliczaniu wysokości tego świadczenia uwzględnia się dochód z pracy oraz świadczenia otrzymane w ostatnim roku kalendarzowym (co najmniej 1 13 462 NOK) lub średni dochód z ostatnich trzech lat (co najmniej 226 923 NOK). Podstawą wyliczenia dziennej stawki zasiłku jest kwota bazowa, uzależniona od naszych wcześniejszych dochodów, która maksymalnie może wynosić 453 846 NOK. Dzienna stopa procentowa wyliczania zasiłku to 0,24%.Oznacza to że w ciągu roku można otrzymać ok. 62,4 % zasiłku wyliczonego z podstawy naliczenia. Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest po pięciodniowym czasie oczekiwania na sześć dni w tygodniu.
Osoby które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych przez okres co najmniej 8 tygodni w poprzednim roku są uprawnione do dodatku urlopowego w wysokości 9,5 % otrzymywanego wówczas świadczenia.
Dodatkowo przysługuje 17 NOK dziennie na każde dziecko będące na naszym utrzymaniu poniżej 18 roku życia.
Okres przez jaki można otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych jest zależny od wcześniejszego dochodu. Przychód w wysokości co najmniej 151 282 NOK uprawnia do 104 tygodni (2 lata) w przeciwnym wypadku jest to maksymalnie 52 tygodnie ( 1 rok).
Szczegółowe informacje dot. zabezpieczeń społecznych dostępne są w załączniku: Norweski system zabezpieczeń społecznych 2011
Transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Norwegii Formularze E301 i E303
Zaświadczeniem dotyczącym okresów zaliczanych przy przyznawaniu świadczeń dla bezrobotnych (zasada sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia)jest formularz E301.
Jeżeli pracownik był zatrudniony w Polsce, a następnie utracił pracę w innym państwie członkowskim UE, na podstawie formularza E301 może ubiegać się o świadczenie z tytułu bezrobocia w kraju ostatniego zatrudnienia. Formularz E301 jest wydawany w wojewódzkim urzędzie pracy, właściwym dla miejsca zamieszkania:
na prośbę instytucji właściwej państwa w którym pracownik ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych,
na prośbę pracownika ubiegającego się o świadczenie z ww. tytułu poprzez złożenie wniosku wraz z dołączonymi świadectwami pracy i zaświadczeniem z ZUS potwierdzającym opłatę składek na ubezpieczenie społeczne.
Formularz E303 jest zaświadczeniem wydawanym przez wojewódzkie urzędy pracy w sytuacji zachowania prawa do transferu za granicę zasiłku dla bezrobotnych, przyznanego na podstawie polskiego ustawodawstwa.
Jeżeli osoba posiadająca status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku była zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy co najmniej 4 tygodnie, posiada prawo do pobierania swojego zasiłku w kraju, do którego wyjeżdża przez okres 3 miesięcy. Wysokość tego świadczenia jest równa (w przeliczeniu na walutę danego kraju) zasiłkowi wypłacanemu w Polsce. Formularz E303 jest wydawany na prośbę bezrobotnego z prawem do zasiłku po złożeniu wniosku oraz zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany.
Więcej informacji z powyższego zakresu można otrzymać w każdym powiatowym urzędzie pracy lub w wojewódzkim urzędzie pracy w Polsce.
Adresy stron internetowych zawierających więcej informacji z powyżs zego zakresu
www.nav.no/Polski;jsessionid=E68EA3B03136F11224C2F57340A
www.helsetilsYnet.no/Norwegian-Board-of-Health-Supervision- Norwegian Board of Health
www.fhi.no/eway/?pid=238- The Norwegian Institute of Public Health
www.helsedirektoratet.no/srff/english- The Norwegian State Council on Disability