Wypłata świadczeń dla osób bezrobotnych jest domeną Narodowej Agencji Zatrudnienia (ANOFM).
Zarejestrowany bezrobotny to osoba, która spełnia następujące warunki: pozostaje bez pracy (nie uzyskuje dochodu z działalności na własny rachunek lub uzyskuje z takiej działalności dochód niższy niż społeczny wskaźnik bazowy), jest w wieku od 16 lat do standardowego wieku emerytalnego, jest dyspozycyjna do celów rekrutacyjnych, poszukuje pracy i zarejestrowała się w gminnej agencji ds. zatrudnienia.
Warunkiem otrzymania zasiłku z tytułu bezrobocia z systemu ubezpieczeń od utraty pracy przez zarejestrowanego bezrobotnego, którego bezrobocie nie wynika z jego własnej winy, jest opłacanie składek przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy poprzedzających rejestrację.
Okres składkowy nie jest jednak wymagany w przypadku absolwentów, którzy po zakończeniu edukacji nie znaleźli zatrudnienia.
Okres pobierania zasiłku z tytułu bezrobocia jest zróżnicowany w zależności od długości okresu składkowego: 6 miesięcy w przypadku okresu składkowego wynoszącego od roku do pięciu lat, 9 miesięcy w przypadku 5-10 lat oraz 12 miesięcy w przypadku okresu wynoszącego powyżej 10 lat. Dla absolwentów okres ten wynosi 6 miesięcy.
Zasiłek z tytułu bezrobocia określa się na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto, poziomu dochodów oraz długości okresu składkowego. Zasiłek z tytułu bezrobocia jest obliczany i wypłacany miesięcznie jako odsetek minimalnego wynagrodzenia brutto:
75% w przypadku okresu składkowego powyżej jednego roku;
W przypadku okresu składkowego wynoszącego trzy lata i więcej do kwoty bazowej dodaje się odsetek średniego wynagrodzenia brutto uzyskiwanego w ciągu ostatniego 12- miesięcznego okresu składkowego:
Zasiłek z tytułu bezrobocia nie jest objęty podatkiem dochodowym.
Jeżeli pracowałeś w Rumunii i straciłeś pracę.
Jeżeli pracowałeś w Rumunii i straciłeś pracę, musisz zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy. ANOFM będzie wypłacać Ci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli przepracowałeś przynajmniej 5 miesięcy (cały etat) przez ostatnie 18 miesięcy poprzedzające utratę pracy.
Jeżeli podczas otrzymywania zasiłku w Rumunii zdecydujesz się wyjechać w poszukiwaniu pracy do innego kraju UE/EOG, możesz poprosić ANOFM o formularz PD U2 (dawniej formularz E303). Będziesz wtedy otrzymywać zasiłek w kraju, do którego wyjeżdżasz przez maksymalnie trzy miesiące (za zgodą instytucji właściwej - do 6 miesięcy), w wysokości ustalonej w Rumunii.
Jeżeli zdecydujesz się powrócić do Polski możesz starać się o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce (na zasadach i w wysokości określonych polskimi przepisami). By uzyskać prawo do zasiłku na terenie Polski należy posiadać okres zatrudnienia/ubezpieczenia wynoszący łącznie co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
Okresy pracy w Polsce i okresy pracy wykonywane za granicą/działalności gospodarczej podlegają zsumowaniu.
Wniosek składa się we właściwym Wojewódzkim Urzędzie Pracy, należy do niego dołączyć:
zaświadczenie lub decyzja z powiatowego urzędu pracy o statusie osoby bezrobotnej
dowód osobisty
wszystkie świadectwa pracy z Polski, dokumenty dot. umowy zlecenia, zaświadczenia z ZUS dot. prowadzenia działalności gospodarczej
książeczkę wojskową
kserokopię formularza PD U1 (dawniej E301), poświadczających pracę za granicą, (w przypadku braku tych dokumentów należy, równocześnie z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku, złożyć wniosek o pośrednictwo w uzyskaniu formularza PD U1).