Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które pracowały przynajmniej 12 miesięcy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem zarejestrowania. Zasiłek nie przysługuje osobom które min.:
Wysokość zasiłku jest wyliczona na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia netto otrzymywanego w ostatnim okresie przed zakończeniem zatrudnienia i wynosi:
Instytucjami właściwymi do wypłacania zasiłków z tytułu bezrobocia są urzędy pracy, w których należy się zarejestrować jako osoba bezrobotna.
http://portal.mpsv.cz/sz/local - wykaz czeskich urzędów pracy:
Więcej informacji:
http://www.mesec.cz/mzdy-a-duchod/mzda-a-plat/pruvodce/podpora-v-nezamestnanosti/
http://www.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/_s.155/708?POSTUP_ID=82&PRVEK_ID=627
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zakonne-pojisteni/zmeny-poskytovani-podpory-nezam-2011/1001911/59396Transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Republiki Czeskiej
Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy ma prawo poszukiwać pracę w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej oraz prawo do transferu tego zasiłku za granicę. Formularz U2 potwierdzający prawo do tego transferu, wydawany jest na wniosek bezrobotnego przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania bezrobotnego.
Osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy posiadająca prawo do zasiłku dla bezrobotnych może wyjechać do Republiki Czeskiej w celu poszukiwania pracy i tam pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez okres do 3 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy)..
Zasiłek wypłacany jest nadal przez urząd pracy, w którym osoba bezrobotna uzyskała prawo do zasiłku.
Aby otrzymać świadczenia w kraju poszukiwania pracy przed wyjazdem należy spełnić podstawowe warunki:
W celu poszukiwania zatrudnienia w innym niż Polska kraju członkowskim UE osoba bezrobotna powinna:
Okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia
Okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia potwierdzane są na formularzu U1. Możliwość sumowania okresów pracy odnosi się do pracowników ubiegających się o zasiłek w danym kraju członkowskim.
W przypadku, gdy ostatni okres zatrudnienia obywatela UE/EOG nie jest wystarczająco długi w celu nabycia świadczeń z tytułu bezrobocia, istnieje możliwość zsumowania okresów zatrudnienia lub ubezpieczenia z dwóch lub więcej państw członkowskich. Sumowaniu podlegają wyłącznie okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia nabyte w ramach istnienia stosunku pracy. Ustawodawstwem stosowanym dla ustalenia prawa do świadczeń z tytułu bezrobocia jest wyłącznie ustawodawstwo państwa ostatniego zatrudnienia.
Osoba zainteresowana wydaniem formularza U1 powinna złożyć wniosek o wydanie formularza we właściwej instytucji, do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i okresy uznane przez prawo za równorzędne z okresem zatrudnienia, do których należą np. okres urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie odrębnych przepisów, okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.