Bezrobocie Szwajcaria

Flaga Szwajcarii to czerwony kwadrat z białym krzyżem greckim na środku
Państwo: Szwajcaria
Obszar (km2): 41 290
Ludność 2012 (mln): 8
Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Waluta: frank szwajcarski
Domena internetowa: .ch
Kod telefoniczny: +41
PKB na osobę 2011 (USD): 44 452
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 2,8
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. podstawowe, 2011 (%): 73,9
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. podstawowe, 2011 (%): 67,5
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. średnie, 2011 (%): 84,3
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. średnie, 2011 (%): 79,6
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. wyższe, 2011 (%): 88,4
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. wyższe, 2011 (%): 88,3

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w Szwajcarii, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego są obowiązkowo ubezpieczeni od ryzyka bezrobocia. Składka ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (AC) jest podzielona między pracodawcą a pracownikiem.

Aby uzyskać prawo do odszkodowania z tytułu bezrobocia, ubezpieczony musi między innymi spełnić następujące warunki: w okresie dwóch ostatnich lat przed staniem się bezrobotnym wykonywać przez okres co najmniej dwunastu miesięcy pracę objętą obowiązkiem opłacania składki ubezpieczeniowej lub udowodnić zwolnienie z obowiązku płacenia składek, mieszkać w Szwajcarii, posiadać pozwolenie na pracę, zgłosić się do Regionalnego

Pośrednictwa Pracy (ORP), a także poszukiwać nowej posady na własną rękę. Odszkodowanie z tytułu bezrobocia wynosi 70 % średniego wynagrodzenia poddanemu składkom w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy lub ostatnich dwunastu miesięcy, jeśli rachunek jest bardziej korzystny. Gdy ubezpieczeni mający dzieci na utrzymaniu lub gdy ich odszkodowanie z tytułu bezrobocia nie osiąga minimalnej kwoty, otrzymują 80% wynagrodzenia, które może być wzięte pod uwagę. Wynagrodzenie powyżej 10'500 franków lub poniżej 500 franków miesięcznie nie jest ubezpieczone (stan 2011).

W przeciągu przewidzianych dwóch lat możecie otrzymać maksymalnie 400 odszkodowań dziennych do wieku 55 lat, lub 520 odszkodowań dziennych od 55 roku życia, jeżeli płaciliście składki co najmniej 18 miesięcy.

Aby korzystać z prawa do odszkodowania, należy zgłosić się najpóźniej pierwszego dnia bezrobocia albo w gminnej administracji w miejscu zamieszkania, albo we właściwym ORP. Następnie należy zgłosić się do ORP, raz na miesiąc, na rozmowę doradczą i kontrolną. Odszkodowanie zostanie wypłacone przez kasę ubezpieczenia od bezrobocia, którą wybraliście za­pisując się.

Transfer zasiłku: Formularz E 303

Bezrobotny z prawem do zasiłku, zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy może poszukiwać pracy w Szwajcarii zachowując prawo do transferu tego zasiłku za granicę. Formularz stosowany w tym przypadku to zatwierdzony przez Komisję Administracyjną dokument pod nazwą "Formularz E 303" składający się z 5 części. Prawo transferu świadczenia może być realizowane w okresie do 3 miesięcy (90 dni).

W celu wydania formularza E 303, osoba bezrobotna powinna złożyć wniosek min. na 7 dni przed planowaną datą wyjazdu, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Zachowanie prawa do zasiłku: na podstawie Formularza E 303

Osoba bezrobotna, która ma prawo doświadczeń z tytułu bezrobocia w państwie swojego ostatniego zatrudnienia i udaje się do innego kraju EOG lub Szwajcarii w celu poszukiwania pracy, ma prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych. Należy w tym celu uzyskać odpowiedni formularz (E 303).

Wniosek o wystawienie formularza E 303 należy złożyć do instytucji właściwej do spraw bezrobocia przed wyjazdem z państwa ostatniego zatrudnienia, o tyle wcześnie, aby otrzymać go przed opuszczeniem kraju i przyjechać do Polski z już wystawionym formularzem.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności