Instytucją odpowiadającą za realizację świadczeń z ubezpieczenia z tytułu bezrobocia jest Urząd ds. Zatrudnienia. Decyduje o prawach do świadczeń z tego ubezpieczenia, dokonuje wyliczeń i wypłat zasiłków dla bezrobotnych.
Zgodnie z definicją ustawową, osobą bezrobotną może być obywatel słoweński, obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatel państwa, z którym Unia Europejska zawarła umowę o swobodnym przepływie osób, osoby posiadające status uchodźcy nadany w Słowenii.
Bezrobotny musi być osobą niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, nie uczącą się w szkole, z wyjątkiem szkół dla dorosłych lub szkół wyższych w systemie wieczorowym albo zaocznym, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania rejonowym urzędzie ds. zatrudnienia oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Prawa przysługujące bezrobotnemu z tytułu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia są następujące:
zasiłek dla bezrobotnych,
zwrot kosztów podróży,
prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego i inwalidzkiego.
Ubezpieczonym, z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, zapewnione są prawa za przepracowany czas pracy, w przypadku, gdy pracę stracili nie ze swojej winy lub pozostali bez pracy wbrew swojej woli. Warunkiem do starania się o zasiłek jest: opłacanie składek ze stosunku pracy, którego łączny okres wyniósł co najmniej 12 miesięcy w okresie 18 miesięcy przed zgłoszeniem, brak jest odpowiedniej oferty pracy dla bezrobotnego oraz inne określone ustawowo warunki (aktywne poszukiwanie pracy, brak odpowiedniego programu polityki zatrudnienia).
Pomoc pieniężną może uzyskać osoba ubezpieczona, która utraciła prawo do zasiłku oraz ubezpieczony, który pozostawał w stosunku pracy jako praktykant, jeżeli umowa o pracę była zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy.
Urząd przestaje wypłacać zasiłek lub pomoc finansową, jeżeli ubezpieczony podejmie samozatrudnienie, spełni warunki przejścia na emeryturę, odmówi podjęcia odpowiedniej pracy (zgodnej z wykształceniem i wcześniej zajmowanym stanowiskiem), odmówi włączenia do programu aktywnej polityki zatrudnienia, nie poszukuje aktywnie nowego zatrudnienia, nie jest do dyspozycji Urzędu ds. Zatrudnienia (zgodnie z ustawą 3 godziny dziennie).
Prawo do zasiłku trwa maksymalnie:
3 miesiące w przypadku okresu ubezpieczenia od 1 roku do 5 lat,
6 miesięcy w przypadku okresu ubezpieczenia od 5 do 15 lat,
9 miesięcy w przypadku okresu ubezpieczenia od 15 do 25 lat,
12 miesięcy w przypadku okresu ubezpieczenia powyżej 25 lat,
18 miesięcy dla osób starszych od 50 lat i w przypadku okresu ubezpieczenia powyżej 25 lat,
24 miesięcy dla osób starszych od 55 lat i w przypadku okresu ubezpieczenia powyżej 25 lat,
Do okresu ubezpieczenia nie wlicza się ubezpieczenia przy robotach publicznych.
Osobom, które uzyskały prawo do zasiłku dla bezrobotnych, Urząd opłaca składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie emerytalne i inwalidzkie oraz od bezrobocia według stopni określonych w przepisach regulujących ww. zasady oraz nalicza i płaci zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.
Osoby, które otrzymują pomoc pieniężną, są uprawnione do korzystania z usług zdrowotnych tak jak osoby ubezpieczone.
Osoby bezrobotne mają prawo do zwrotu kosztów, które powstały z powodu aktywnego poszukiwania zatrudnienia i związane są z przejazdami środkami transportu publicznego oraz wysyłką korespondencji poleconej. Wnioski o zwrot kosztów osoby bezrobotne składają w Urzędzie ds. Zatrudnienia.
Utrata statusu bezrobotnego następuje również w przypadku:
odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych, albo udziału w szkoleniu, stażu, przygotowaniu zawodowym w miejscu pracy,
niestawienia się przez bezrobotnego w Urzędzie ds. Zatrudnienia w wyznaczonym terminie i niepowiadomienia w okresie do 5 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa (choroba, śmierć, przypadki losowe).
Dodatkowe informacje: http://www.ess.gov.si- Urząd Pracy