Bezrobocie Holandia

Flaga Holandii posiada 3 poziome pasy: czerwony, biały i niebieski
Państwo: Holandia
Obszar (km2): 41526
Ludność 2012 (mln): 16,7
Język urzędowy: niderlandzki
Waluta: euro
Domena internetowa: .nl
Kod telefoniczny: +31
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB na osobę 2011 (USD): 50216
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 8,0
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 4.5
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 4.6
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 5.4
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 9.7
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 5.4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 5.4
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. podstawowe, 2011 (%): 70,1
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. podstawowe, 2011 (%): 58,7
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. średnie, 2011 (%): 87,5
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. średnie, 2011 (%): 76,2
odsetek osób zatrudnionych w wieku 25-39, wykszt. wyższe, 2011 (%): 92,3
odsetek osób zatrudnionych w wieku 40-64, wykszt. wyższe, 2011 (%): 83,6

Transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Holandii

Jeżeli osoba posiadająca status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku była zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy co najmniej 4 tygodnie, posiada prawo do pobierania swojego zasiłku w kraju, do którego wyjeżdża - przez okres 3 miesięcy (na wniosek bezrobotnego instytucja właściwa może wydłużyć ten okres maksymalnie o kolejne 3 miesiące).. Wysokość tego świadczenia jest równa (w przeliczeniu na walutę danego kraju) zasiłkowi wypłacanemu w Polsce.

Dokumentem uprawniającym do transferu zasiłku jest funkcjonujący od 1 maja 2010 r. unijny formularz U2, który zastąpił dotychczasowy formularz E 303/1. Jest to zaświadczenie wydawane przez wojewódzkie urzędy pracy w sytuacji zachowania prawa do transferu za granicę zasiłku dla bezrobotnych, przyznanego na podstawie polskiego ustawodawstwa. Formularz wydaje się na prośbę bezrobotnego z prawem do zasiłku po złożeniu wniosku oraz zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany.

Warunki nabycia zasiłku dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii

Ustawa o bezrobociu zabezpiecza pracowników i urzędników służby cywilnej, którzy utracili pracę przed finansowymi skutkami bezrobocia. Z dniem 1 października 2006 r. zaszły duże zmiany w wysokości i okresie pobierania zasiłku

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych:

Osobom poniżej 65 roku życia,;

  • które straciły co najmniej 5 godzin pracy w tygodniu (lub tym co pracowali mniej niż 10 godzin w tygodniu - przynajmniej połowę czasu pracy);

  • którym nie przysługuje już wynagrodzenie za ten utracony czas pracy;

  • które mogą pracować;

  • które nie pobierają zasiłku chorobowego ani renty z tytułu pełnej niezdolności do pracy ani renty chorobowej (IVA)

  • które nie otrzymują zasiłku dla osób niepełnosprawnych (WGA) (chyba że pracowali pobierając ten zasiłek i stracili pracę);

  • które przepracowały 26 z 36 tygodni. Trzeba mieć przepracowane przynajmniej 26 tygodni w ostatnich 36 tygodniach przed pierwszym dniem rejestracji jako osoba bezrobotna. Nie wlicza się do tego okresu praca jako osoba samozatrudniona.

Dla niektórych grup zawodowych (np. artyści, muzycy i pracownicy branży filmowej, stosuje się niższy wymóg: 16 z 39 tygodni).

Wysokość zasiłku:

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych obliczana jest indywidualnie, w oparciu o średnią stawkę dzienną (dagloon) wnioskodawcy z okresów zatrudnienia. Przez pierwsze dwa miesiące bezrobotny otrzymuje 75% średniej stawki dziennej. W kolejnych miesiącach zasiłek wynosi 70% tej stawki.

Średnia stawka dzienna to kwota, jaką średnio zarabiał pracownik w okresie zatrudnienia w czasie ostatniego roku do momentu zwolnienia. Średnia stawka dzienna nie może przekroczyć maksymalnej stawki dziennej ustalonej ustawowo.

Od kwoty zasiłku potrącane są składki na dodatek wakacyjny i ubezpieczenie chorobowe. W niektórych przypadkach potrąca się również składki emerytalne.

Dodatek wakacyjny wypłaca się w maju. Jeśli ostatni zasiłek wypłacany jest przed majem, wraz z nim wypłacany jest dodatek wakacyjny.

UWV potrąca od zasiłku obowiązkową składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 6,5%. Ponadto bezrobotny jest zobowiązany do opłacania odrębnej składki na obowiązkowe ubezpieczenie od kosztów leczenia w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej.

Składka emerytalna potrąca jest bezrobotnym, którzy spełniają następujące warunki:

  • mają 40 lat lub więcej w momencie utraty pracy;

  • u ostatniego pracodawcy objęci byli funduszem emerytalnym;

  • mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zasiłek jest wypłacany, co 4 tygodnie. UWV przelewa pieniądze na konto bezrobotnego. Bezrobotny otrzymuje odcinek, na którym zawarta jest informacja o wysokości zasiłku oraz potrąceniach.

Jeśli zasiłek jest przyznany w kwocie poniżej ustalonego minimum socjalnego (sociaal minimum - jego wysokość można sprawdzić w Internecie na stronie: http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/werkloosheid/vraag-en-antwoord/wat-is-het-sociaal-minimum-en-wat-als-mijn-uitkering-lager-is-dan-dat-minimum.html ) poza zasiłkiem można ubiegać się o dodatek tzw. toeslag, który wyrówna dochody do ustawowego minimum. O dodatek można wystąpić w terminie sześciu tygodni od momentu przyznania zasiłku.

Długość wypłaty zasiłku:

Osoba, która spełnia jedynie wymagany okres przepracowanych tygodni pracy, otrzymuje zasiłek przez okres maks. 3 miesięcy;

Osoba, która otrzymywała zarobki przez okres przynajmniej 52 dni w 4 z 5 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym stała się osobą bezrobotną otrzyma zasiłek przez dłuższy okres. Okres wypłaty zasiłku będzie uzależniony wtedy od historii zatrudnienia. Zasiłek będzie wypłacany przez tyle miesięcy ile było przepracowanych lat (maks. 38 miesięcy).

W każdym miesiącu, 8% zasiłku dla bezrobotnych jest rezerwowane na dodatek wakacyjny, który jest wypłacany w maju.

Jeżeli kwota zasiłku dla bezrobotnych dodana do pozostałych dochodów rodziny jest niższa niż minimalny gwarantowany dochód, może przysługiwać dodatek uzupełniający zgodny z Supplementary Benefits Act

(TW).

Gdzie występować o zasiłek dla bezrobotnych?

O zasiłek dla bezrobotnych występuje się w holenderskim urzędzie pracy (UWV WERKbedrijf).

Źródło:

http://haga.polemb.net/index.php?document=207 (PL)

www.uwv.nl (NL)

http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/ww (NL)



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności