Luksemburg

Flaga Luksemburga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski
Państwo: Luksemburg
Obszar (km2): 2586
Ludność 2012 (mln): 0,5
Język urzędowy: luksemburski, niemiecki, francuski
Waluta: euro
Domena internetowa: .lu
Kod telefoniczny: +352
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 59,6
PKB na osobę 2011 (USD): 115 809

Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne, pracownik najemny w delegacji lub oddelegowany z tymczasowym zadaniem przez swojego pracodawcę do innego Państwa Członkowskiego na dający się przewidzieć okres 12 miesięcy podlega systemowi ubezpieczeń społecznych państwa pochodzenia, jeżeli pracodawca wystawi mu formularz E101.

Poprzednie wymagania

Jeżeli pozostajesz ubezpieczony we właściwej instytucji państwa pochodzenia: nie musisz rejestrować się w Państwie prowadzenia działalności.

Aby udowodnić twoje ubezpieczenie, Twój pracodawca lub Ty sam (jeśli nie masz pracodawcy) będziesz musiał wystąpić o przesłanie zaświadczenia do właściwej instytucji państwa pochodzenia (formularz E101 "Zaświadczenie dotyczące właściwego ustawodawstwa").

Właściwą instytucją jest: IGSS (Inspection Generale de la Securite Sociale - Generalna Inspekcja Ubezpieczeń Społecznych).

Będziesz w dalszym ciągu otrzymywać świadczenia rodzinne z państwa pochodzenia, jeżeli towarzyszy Ci Twoja rodzina, z wyjątkiem świadczeń nieprzenaszalnych (patrz definicja poniżej). Uwaga

W przypadku, gdy zostaniesz oddelegowany z Luksemburga, a będziesz w dalszym ciągu zarejestrowany w Luksemburgu (utrzymasz status rezydenta), będziesz korzystać ze świadczeń nieprzenaszalnych (patrz poniższe opisy), nawet jeśli twoja rodzina będzie Ci towarzyszyć.

Jesteś pracownikiem najemnym - nie oddelegowanym

  1. Twoja rodzina zamieszkuje z Tobą w państwie zatrudnienia Jesteś ubezpieczony w państwie zatrudnienia i korzystasz ze świadczeń rodzinnych tego państwa tak, jakbyś był jego obywatelem.

  1. Twoja rodzina zamieszkuje w innym państwie, niebędącym państwem Twojego zatrudnienia Korzystasz ze świadczeń rodzinnych przewidzianych w państwie Twojego zatrudnienia, pod pewnymi warunkami.

Formalności

Musisz wypełnić formularz E401 ("oświadczenie dotyczące składu rodziny") wydane przez właściwy Fundusz Ubezpieczeniowy z państwa zatrudnienia, wymagający odnowienia co roku. Fundusz może czasami wystąpić o formularze uzupełniające:

  • formularz E402 lub E403 (zaświadczenie o kontynuacji studiów lub nauki), wymagający odnowienia co kwartał,

  • formularz E404 (zaświadczenie lekarskie), wymagający odnowienia co roku,

  • formularz E407 (zaświadczenie o okresach zatrudnienia lub bezrobocia).

Właściwy fundusz: Caisse Nationale des Prestations Familiales.

Dodatki rodzinne, jakie możesz otrzymać

Jesteś uprawniony do różnych świadczeń, w naturze lub w pieniądzu, mających na celu zrekompensowanie Twoich obciążeń rodzinnych przez państwo zatrudnienia. Niezależnie od tego, pewne świadczenia są nieprzenaszalne jako że są one uzależnione od warunków zatrudnienia. Zatem, nie można ich przypisać do członków rodziny zamieszkałych w Państwie Członkowskim innym niż Twoje Państwo zatrudnienia.

W konsekwencji, następujące świadczenia są nieprzenaszalne zgodnie z ustawodawstwem Luksemburga: dodatek przedporodowy, dodatek z tytułu urodzenia dziecka, dodatek poporodowy.

  1. Jeżeli Twój/Twoja małżonek/małżonka nie prowadzi działalności zawodowej (nie otrzymuje zasiłku dla bezrobotnych)

Wypłatę świadczeń rodzinnych zapewnia przede wszystkim Twoje państwo zatrudnienia. Niektóre dodatki są jednak wypłacane przez Twoje państwo zamieszkania:

Zamieszkanie w Luksemburgu: dodatki przedporodowe, porodowe i poporodowe.

Wypłata składki przez niektóre fundusze:

Jeżeli zamieszkujesz w Niemczech, Francji lub Luksemburgu, a świadczenia z Twojego państwa zatrudnienia są niższe od wypłacanych przez państwo zamieszkania, będziesz uprawniony, na wniosek, do wypłaty zapłaconej składki przez właściwy fundusz Twojego państwa zamieszkania.

  1. Jeżeli Twój/Twoja małżonek/małżonka prowadzi działalność zawodową w Twoim państwie zamieszkania

Uwaga

Dochody zastępcze małżonka/małżonki (zasiłki dla bezrobotnych, świadczenia chorobowe ... ) są porównywalne z dochodami z działalności zawodowej.

Będziesz korzystać, przede wszystkim, z dodatków rodzinnych z państwa zamieszkania. Jeżeli jednak kwota świadczeń przyznawanych przez państwo Twojego zatrudnienia jest wyższa od płaconej przez Twoje państwo zamieszkania, Twoje państwo zatrudnienia będzie wypłacać dodatek, w wysokości różnicy pomiędzy tymi dwiema kwotami.

  1. Jeżeli jesteś bezrobotny

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem transgranicznym, czy nie, będziesz korzystać z dodatków rodzinnych z właściwego państwa na pokrycie Twoich świadczeń z tytułu bezrobocia.

  1. Jeżeli jesteś emerytem/rencistą Przewidziane świadczenia

Różne świadczenia rodzinne z wyjątkiem świadczeń z tytułu ponownego otwarcia szkoły Obowiązujące ustawodawstwo

  • Otrzymujesz rentę/emeryturę zgodnie z ustawodawstwem jednego Państwa Członkowskiego: jest to bądź państwo właściwe do wypłaty dodatków rodzinnych bądź państwo zamieszkania.

  • Otrzymujesz rentę/emeryturę według ustawodawstwa różnych Państw Członkowskich: do przyznania świadczeń właściwe jest państwo zamieszkania, jednakże pod warunkiem, że nabyłeś prawo do renty/emerytury.

Jeżeli kwota emerytur/rent przyznana przez Twoje państwo zamieszkania jest niższa od kwoty przyznawanej przez inne państwa finansujące Twoją emeryturę/rentę, masz prawo uzyskać wyższą z kwot. Jeśli nie przysługuje Ci prawo do jakiejkolwiek renty/emerytury w Twoim państwie zamieszkania, świadczenia te będą wypłacane zgodnie z ustawodawstwem kraju, w którym przebywałeś najdłużej, jeżeli masz prawo do świadczeń w tym kraju.

W przypadku, gdybyś nie miał prawa do świadczeń ani w państwie, którego ustawodawstwu podlegałeś najdłużej, ani w państwie zamieszkania, warunki nabycia praw do świadczeń rodzinnych będą badane w porządku degresywnym pod względem czasu trwania ubezpieczenia lub okresów ubezpieczenia uzyskanych pod rządami ustawodawstw innych Państw Członkowskich. Świadczenia uzależnione będą od Państwa dokonującego ich wypłaty.

Roszczenie należy skierować do właściwej instytucji lub do instytucji w Państwie Członkowskim zamieszkania, która przekaże je do instytucji w Państwie, gdzie zapłaciłeś najwięcej składek.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności