Litwa

Flaga Litwy jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony
Państwo: Litwa
Obszar (km2): 65 200
Ludność 2012 (mln): 2,9
Język urzędowy: litewski
Waluta: lit
Domena internetowa: .lt
Kod telefoniczny: +370
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004
PKB całkowite 2011 (mld USD): 42,7 mld
PKB na osobę 2011 (USD): 13 262

Państwowe dobrowolne ubezpieczenie emerytalne dotyczy osób powyżej 16 roku życia w przypadku, gdy nie są oni objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym.

Poniżej wymienione osoby są uprawnione do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego:

  • osoby nie objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym by otrzymać emeryturę podstawową lub dodatkową;

  • osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym tylko na emeryturę podstawową. Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym są uprawnione do otrzymywania emerytur zgodnie z Ustawą o Państwowych Ubezpieczeniach Społecznych jeśli spełniają wymagania dotyczące okresów ubezpieczenia emerytalnego odnośnie odpowiedniego rodzaju emerytury, spełniły wymagania wiekowe lub zostały uznane za niepełnosprawne. W przypadku śmierci tych osób, członek ich rodziny jest uprawniony do otrzymywania rent emerytur dla wdowców lub sierot.

Osoby objęte ubezpieczeniem dobrowolnym płacą składki na rzecz miasta (regionu) - terytorialnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czasie i zgodnie z procedurami zawartymi w umowie o ubezpieczenie dobrowolne.

Osoby objęte ubezpieczeniem dobrowolnym w celu uzyskania podstawowej emerytury płacą składki w kwocie ustalonej dla ubezpieczonych obowiązkowo, np. 50% podstawowej emerytury. Stawka składek na emerytur ę dodatkową jest równa 15% zdeklarowanej kwoty.

Ubezpieczenie dobrowolne na wypadek choroby i macierzyństwa

Umowy podpisywane są z terytorialnym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce zamieszkania . Mężczyźni są uprawnieni doi umów o zasiłki chorobowe, a kobiety- o zasiłki chorobowe i macierzyńskie.

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie są wypłacane jeśli wniosek zostanie złożony w okresie 6 miesięcy po zakończeniu choroby lub ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Podpisując umowę osoba wybiera kwotę składek określoną na dany miesiąc kalendarzowy.

Okres wypłacania zasiłku zależy od okresu opłacania składek. Osoba, która opłacała składki przez dłuższy okres, otrzymuje zasiłki przez dłuższy okres czasu. Kwota zasiłku zależy od kwoty składek.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności