Zasiłki rodzinne w Estonii przysługują osobom mającym prawo do stałego pobytu oraz cudzoziemcom mającym zezwolenie na pobyt czasowy.
Świadczenia miesięczne
Zasiłek na dziecko - płacony jest od urodzenia, aż do osiągnięcia 16 roku życia. Zasiłek ten przysługuje też dzieciom do 19 roku życia, jeśli pobierają naukę w systemie dziennym w szkole podstawowej, średniej ogólnokształcącej lub zawodowej lub też ze wskazań medycznych uczęszczają do szkoły innego typu. Zasiłek na dziecko jest wypłacany miesięcznie, w wysokości 300 koron na pierwsze dwoje dzieci w rodzinie i 900 koron na trzecie i kolejne dziecko.
Zasiłek wychowawczy przysługuje jednemu z rodziców wychowujących dziecko w wieku do lat 3 lub w połowie jego wymiaru na każde dziecko do lat 3, osobie przebywającej na urlopie wychowawczym. W rodzinach z jednym dzieckiem do lat 3 i innym dzieckiem w wieku 3-8 lat, jednemu z rodziców przysługuje miesięcznie na jedno dziecko ¼ wymiaru zasiłku.
W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci w wieku przynajmniej 3 lat zasiłek wychowawczy w wysokości ¼ wymiaru tego świadczenia przysługuje jednemu z rodziców na każde dziecko w wieku 3-8 lat. Jednemu z rodziców lub opiekunów dziecka pobierających zasiłek wychowawczy przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości 150 koron miesięcznie, na każde dziecko poniżej 1 roku życia.
Zasiłek dla rodzica samotnie wychowującego dziecko przysługuje, gdy odpowiedni wpis do ewidencji stwierdza, że ojciec dziecka jest nieznany lub też gdy jedno z rodziców nie podjęło obowiązków rodzicielskich.
Zasiłek dla dziecka poborowego przysługuje na dziecko osoby, która otrzymała powołanie do służby w siłach zbrojnych. Wypłacany w pięciu ratach, każda w wysokości podstawowego zasiłkuna dziecko.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej. Wypłacany jest osobie ustanowionej prawnym opiekunem dziecka w sześciokrotnej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.
Świadczenia jednorazowe
Zasiłek adopcyjny - przysługuje rodzicom adopcyjnym, którzy nie są krewnymi dziecka adoptowanego, o ile tej rodzinie nie został wypłacony wcześniej zasiłek z tytułu narodzin dziecka.
Zasiłek z tytułu narodzin dziecka - płacony jest w wysokości dwudziestopięciokrotnego wymiaru podstawowego zasiłku na dziecko na pierwsze dziecko, a w wypadku ciąży mnogiej, w wysokości dwudziestokrotnego wymiaru zasiłku na dziecko na każde następne dziecko.
Zasiłek z tytułu rozpoczęcia samodzielnego życia - przysługuje osobom pozbawionym opieki rodzicielskiej, które wychowywały się w domu dziecka lub w innej placówce opieki społecznej przez przynajmniej trzy lata przed rozpoczęciem samodzielnego życia, jeśli nową egzystencję rozpoczynają poza miejscem dotychczasowego pobytu. Jeśli pobyt osoby zainteresowanej w placówce opieki społecznej, przed okresem usamodzielnienia, był krótszy niż trzy lata, zasiłek jest pomniejszony o 2,5% za każdy miesiąc poniżej trzech lat.
Zasiłek szkolny - przysługuje, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole
Świadczenie kwartalne
Kwartalny zasiłek przysługuje rodzinom wychowującym czworo lub więcej dzieci oraz rodzinom wychowującym trojaczki. Zasiłek ten jest wypłacany jednemu z rodziców lub opiekunów dzieci, w ostatnim miesiącu każdego kwartału na każde dziecko otrzymujące zasiłek w podstawowym wymiarze. Wysokość świadczenia jest wielokrotnością liczby dzieci, którym ono przysługuje oraz podstawowego wymiaru zasiłku na dziecko. Na trojaczki przysługuje czterokrotność podstawowego wymiaru zasiłku na dziecko.
W celu ubiegania się o wymienione wyżej świadczenia należy przedstawić we właściwym biurze rentowym następujące dokumenty: