Węgry

Węgierska flaga to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i zielonym. Symbolizują one odpowiednio: siłę, wiarę i nadzieję
Państwo: Węgry
Obszar (km2): 93 030
Ludność 2012 (mln): 9,9
Język urzędowy: węgierski
Waluta: forint
Domena internetowa: .hu
Kod telefoniczny: +36
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB całkowite 2011 (mld USD): 140,3
PKB na osobę 2011 (USD): 14 050

Na Węgrzech dostępny jest szeroki zakres świadczeń i dodatków rodzinnych, co więcej, w porównaniu ze standardami europejskimi, świadczenia są wysokie. Do najważniejszych świadczeń tego typu należą:

  • zasiłek opiekuńczy,

  • stały dodatek na dziecko,

  • jednorazowy dodatek na dziecko,

  • dodatek rodzinny,

  • dodatek opiekuńczy,

  • dodatek macierzyński.

Warunki uzyskania zasiłku opiekuńczego: a rodzice (matka lub ojciec) powinni być ubezpieczeni przez co najmniej 180 dni w okresie 0 lat poprzedzających wystąpienie o świadczenie lub - w przypadku matki - przed porodem,a matka, która otrzymywała zasiłek macierzyński, a której ubezpieczenie skończyło się w trakcie pobierania tego zasiłku, pod warunkiem, że uprawnienie do pobierania zasiłku macierzyńskiego powstało w trakcie pozostawania ubezpieczoną i że była ona ubezpieczona przez co najmniej 180 dni w okresie 2 lat przed porodem i że jest to matka samotnie wychowująca dziecko.

    Zasiłek opiekuńczy przysługuje dopiero po wygaśnięciu prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego (24 tygodnie), i można go pobierać do czasu ukończenia przez dziecko 2 lat. Kwota tego zasiłku wynosi 70% przeciętnego dziennego wynagrodzenia; maksymalna kwota miesięczna jest określona w wydawanej co roku ustawie budżetowej (w 2008 r. wynosił 91.700 HUF/miesiąc).

    Dodatki na dziecko służą wsparciu materialnemu rodzin będących w niedostatku, a tym samym pomagają wychować dziecko w rodzinie i zapobiegają oddaniu dziecka pod opiekę państwa. Przyznanie tego świadczenia uzależnione jest od osiąganych miesięcznych dochodów (nie powinny być one wyższe niż przeciętna emerytura); świadczenie przyznawane jest tak długo, jak długo wymaga tego sytuacja materialna rodziny.

    Kolejne świadczenia przyznawane są celowo, jako dodatki przeznaczone na wychowanie i edukację dzieci; świadczenia te uzależnione są od sytuacji finansowej rodziny, przyznawane miesięcznie.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności