Wypadek przy pracy: wypadek, który wydarzył się w trakcie lub wskutek pracy.
Choroba zawodowa: choroba uznana za takową przez Państwo Członkowskie i zarejestrowana na liście takich chorób ustalonej przez to państwo.
Wypadek w podróży: za wypadek w podróży uznaje się wypadek, który wydarzył się w normalnej i zwyczajowej drodze do lub z pracy, pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania. Każde Państwo Członkowskie może rozszerzyć tę definicję na inne miejsca: miejsce szkolenia, miejsce spożywania posiłków, przedszkole lub inne miejsce, gdzie spędzają dzień dzieci itp.
Zasady
Pracownicy padający ofiarą wypadku przy pracy lub cierpiący na choroby zawodowe podlegają ustawodawstwu państwa, w którym pracują. Wypadki w podróży, które wydarzą się na terytorium innym niż terytorium Państwa Członkowskiego zatrudnienia, uznaje się za wypadki, które zdarzyły się na terytorium tego państwa zatrudnienia.
Wyjątki:
pracownicy w delegacji (tj., pracownicy najemni wysłani z tymczasowym zadaniem przez swojego pracodawcę do Państwa innego niż państwo zamieszkania na przewidywalny czas dwunastu miesięcy) podlegają ustawodawstwu państwa, do którego zostali skierowani (będą musieli mieć formularz E101),
pracownicy transportu międzynarodowego, z wyjątkiem wyłączenia, podlegają ustawodawstwu Państwa Członkowskiego siedziby spółki (muszą oni dysponować formularzem E110).
Przypadki szczególne
Choroby zawodowe: w przypadku, gdy pracownik był narażony na to samo ryzyko w różnych Państwach Członkowskich, świadczenia zostaną przyznane w ostatnim państwie, w którym wykonywana była działalność jako taka, pod warunkiem, że według ustawodawstwa tego państwa, spełnione zostały warunki nabycia uprawnień. W celu dokonania oceny nabycia praw według tego ustawodawstwa (okres zgłoszenia, czas trwania działalności) właściwe państwo uwzględni, jeżeli to konieczne, okresy działalności o tym samym charakterze, wykonywane w innych Państwach Członkowskich. Wszelkie inne poprzednie orzeczenia lekarskie z jakiegokolwiek Państwa Członkowskiego będą brane pod uwagę, jeżeli to konieczne, tak jak wydane na jego terytorium. Uwaga: istnieją przepisy szczególne dotyczące podziału pomiędzy Państwami Członkowskimi obciążeń związanych bezpośrednio z pylicą płuc.
Pogłębienie się choroby zawodowej objętej ubezpieczeniem Jeżeli twoja choroba zawodowa pogłębiła się i:
nie podejmowałeś jakiejkolwiek działalności zawodowej, która mogła ją pogłębić w jakimkolwiek innym Państwie Członkowskim: instytucja Państwa Członkowskiego wypłacająca Ci świadczenia, wypłaci również dodatek, do którego jesteś uprawniony.
prowadziłeś taką działalność, podlegając ustawodawstwu innego Państwa Członkowskiego: instytucja pierwszego Państwa będzie w dalszym ciągu wypłacać odpowiednie świadczenia, instytucja z drugiego państwa wypłaci odpowiedni dodatek. Uwaga: istnieją przepisy szczególne dotyczące podziału pomiędzy Państwami Członkowskimi obciążeń związanych bezpośrednio z pylicą płuc.
Formalności
Musisz ostrzec swojego pracodawcę i przekazać mu część/kopię zaświadczenia lekarskiego w terminie trzech dni od przerwania pracy, zaś drugą część/kopię musisz przekazać właściwemu funduszowi chorobowemu.
Uwaga: w przypadku, gdy jesteś pracownikiem transgranicznym, musisz uzyskać formularz E123 (lub E110 wydawany przez pracodawcę pracownikom najemnym zatrudnionych w transporcie
międzynarodowym) pozwalający potwierdzić Ci swoje prawa do świadczeń w państwie zamieszkania oraz udostępnić go właściwej instytucji w twoim państwie ubezpieczenia.
Świadczenia
Świadczenia w naturze: polegają one na zapewnianiu opieki zgodnie z przepisami, przez odpowiednie instytucje (opieka stomatologiczna, opieka medyczna, hospitalizacja, leki, itp. ...). Świadczenia w naturze są zazwyczaj zapewniane przez instytucję państwa zamieszkania według ustawodawstwa obowiązującego w tym państwie, lecz w zależności od państwa ubezpieczenia. Jeżeli jesteś jednak pracownikiem transgranicznym, jesteś uprawniony do opieki z państwie zamieszkania lub państwie ubezpieczenia tak, jak byś był jego rezydentem.
Możesz dowolnie wybrać lekarza.
Czas trwania terapii jest nieograniczony.
Świadczenia pieniężne: są to świadczenia wypłacane w środkach pieniężnych w razie niezdolności do pracy. Świadczenia w pieniądzu wypłacane są przez instytucję państwa zatrudnienia. Zamieszkanie poza właściwym Państwem w okresie inwalidztwa
W przypadku osób, które, w okresie swojej niepełnosprawności, przebywają w innym Państwie Członkowskim lub zmieniają miejsce zamieszkania na takie państwo bądź podróżują do niego w celu odbycia odpowiedniej terapii, prawa do świadczeń zostają utrzymane, po uzyskaniu zgody właściwej instytucji.
Świadczenia w naturze są udzielane w imieniu właściwej instytucji przez instytucję zamieszkania lub miejsca pobytu według jej własnego ustawodawstwa. Czas udzielania tych świadczeń podlega jednak ustawodawstwu właściwego państwa.
Świadczenia pieniężne, ustalone według ustawodawstwa właściwego państwa, są wypłacane przez właściwą instytucję lub mogą być pokrywane przez instytucję państwa pobytu lub zamieszkania danej osoby.
Formalności
Aby skorzystać ze świadczeń w naturze w miejscu pobytu, musisz przedstawić formularz E123 (lub E110 dla pracowników najemnych zatrudnionych w transporcie międzynarodowym).
Aby skorzystać ze świadczeń pieniężnych, jeżeli pracujesz w Państwie Twojego pobytu (w przypadku częściowej niepełnosprawności), będziesz musiał przedstawić zgłoszenie przerwy w pracy w terminie trzech dni od powstania inwalidztwa.
Więcej informacji:
Association d'assurance contre les accidents
125, route d'Esch L-2976 LUXEMBOURG tel : ++ 352 / 26 19 151 fax : ++ 352 / 40 82 68
Jeżeli miałeś wypadek w pracy, musisz się upewnić czy pracodawca zgłosił ten fakt do:
Assurance-Accidents Section Industrielle 125 route d'Esch L-2976 Luxembourg Tel.++ 352 40 141 1