Pracownik, który odniósł fizyczne uszkodzenie ciała, wykonując swoje obowiązki pracownicze, ma prawo wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy za spowodowaną szkodę. Fizyczne uszkodzenie ciała mogło być spowodowane wypadkiem przy pracy lub zachorowaniem na chorobę zawodową wskutek czego pracownik został uznany za trwale niezdolnego do pracy. Osoba taka ma prawo do odszkodowania za szkody na osobie spowodowane z winy pracodawcy.
Odszkodowanie składa się z zapłaty pieniędzy w wysokości dochodu (lub jego części), jaki dana osoba utraciła wskutek utraty lub zmniejszenia jej zdolności do pracy. Oprócz odszkodowania z tytułu utraty dochodu z tytułu szkód na osobie, pracodawca odpowiedzialny za szkodę jest zobowiązany zrekompensować dodatkowe wydatki wywołane u osoby poszkodowanej szkodą na zdrowiu, takie jak koszty urządzeń i pomocy protetycznych, leków na receptę, opłat za usługi medyczne, koszty podróży do placówek terapeutycznych lub ośrodków zdrowia oraz koszty utrzymania osoby poszkodowanej.
Aby ubiegać się o rekompensatę, dana osoba musi skontaktować się z jej lekarzem rodzinnym lub lekarzem-specjalistą dla celów identyfikacji jej szkody na zdrowiu. Jeżeli podejrzewana jest choroba zawodowa, lekarz rodzinny lub lekarz specjalista skieruje osobę do Kliniki Chorób Zawodowych, gdzie ustalona zostanie przyczyna oraz odsetek utraty zdolności do pracy, jak i potrzeba poniesienia dodatkowych wydatków.
Jeżeli pracodawca odpowiedzialny za szkodę na zdrowiu wejdzie w stan likwidacji, osoba poszkodowana musi skontaktować się z lokalnym urzędem emerytalnym w celu uzyskania odszkodowania.