Szwajcaria

Flaga Szwajcarii to czerwony kwadrat z białym krzyżem greckim na środku
Państwo: Szwajcaria
Obszar (km2): 41 290
Ludność 2012 (mln): 8
Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Waluta: frank szwajcarski
Domena internetowa: .ch
Kod telefoniczny: +41
PKB całkowite 2011 (mld USD): 660,8
PKB na osobę 2011 (USD): 44 452

Ubezpieczenie wypadkowe obejmuje wypadki przy pracy, choroby zawodowe oraz wypadki nie związane z pracą z tym, że te ostanie pod warunkiem, że osoby objęte tym ubezpieczeniem zatrudnione są w wymiarze co najmniej 8 godzin tygodniowo.

Ubezpieczeni

Osoby nie prowadzące samodzielnej działalności gospodarczej muszą się obowiązkowo ubezpieczyć. Dla osób pracujących na własny rachunek ubezpieczenie się ma charakter dobrowolny.

Ubezpieczyciele

Osoby zatrudnione, w zależności od kategorii, ubezpieczają się w Szwajcarskim Zakładzie Ubezpieczeń od Skutków Nieszczęśliwych Wypadków lub w innych autoryzowanych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Finansowanie

Składki opłacane są w tysięcznych częściach ubezpieczonego wynagrodzenia (maksymalne wynagrodzenie objęte ubezpieczeniem: 106.800 CHF/rocznie), a ich wysokość jest zróżnicowana w zależności od ryzyka. Część składki ubezpieczenia dotycząca wypadków przy pracy i chorób zawodowych obciąża pracodawcę. Pracownik pokrywa natomiast tę część składki, która dotyczy wypadków nie związanych z pracą.

Świadczenia rzeczowe

Ubezpieczenie przejmuje koszty opieki medycznej i farmaceutycznej w przypadku wypadków przy pracy i wypadków nie związanych z pracą oraz w przypadku chorób zawodowych.

Świadczenia pieniężne

Rekompensata na wypadek niezdolności do pracy: w przypadku pełnej niezdolności do pracy osoba ubezpieczona otrzymuje dniówkę w wysokości 80% ubezpieczonego wynagrodzenia; w przypadku częściowej niezdolności do pracy rekompensata z tego tytułu jest odpowiednio zmniejszona. Prawo do rekompensaty na wypadek niezdolności do pracy wygasa w momencie przyznania renty. Wysokość ubezpieczonego wynagrodzenia odpowiada wysokości ostatnio otrzymanej pensji przed wypadkiem, jednakże maksymalnie 106.800 CHF rocznie.

Renta inwalidzka: W przypadku trwałej niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje renta. Jeżeli mamy do czynienia z inwalidztwem całkowitym, wówczas renta stanowi 80% ubezpieczonego wynagrodzenia; w przypadku inwalidztwa częściowego wysokość renty jest odpowiednio mniejsza. Wysokość ubezpieczonego wynagrodzenia odpowiada wysokości ostatnio otrzymanej pensji przed wypadkiem, jednakże maksymalnie 106.800 CHF rocznie.

Renta dla najbliższych na wypadek śmierci: w takim przypadku najbliższym zmarłego ubezpieczonego przysługuje renta. Stanowi ona 40% ubezpieczonego wynagrodzenia dla owdowiałego współmałżonka, 15% dla półsierot i 25% dla pełnych sierot.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności