Prawo uznaje za osobę niepełnosprawną osobę w wieku 18-65 lat (67 dla osób, które osiągnęły 60 lat do 1 lipca 1999 r., okres przejściowy do 1 lipca 2002 r.), której zdolność do pracy jest czasowo zmniejszona co najmniej o połowę ze względu na umysłową lub fizyczną ułomność. Ubezpieczeniem z tytułu niezdolności do pracy w systemie powszechnym objęci są wszyscy mieszkańcy Danii.
Systemy ATP (uzupełniający system oparty na zawodowych programach emerytalnych) i SP (specjalny system oparty na indywidualnych systemach oszczędnościowych) nie przewidują świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.
O świadczenia z tytułu niezdolności do pracy mogą ubiegać się osoby, które:W wieku 65/67 lat renta jest automatycznie zamieniana na emeryturę.
Wysokość renty inwalidzkiej zależy od stopnia niepełnosprawności i przyczyn społecznych.
Przy całkowitej niezdolności do pracy (100%) - świadczenie jest sumą:
Przy średniej niezdolności do pracy (67-99%) - świadczenie jest sumą:
Przy częściowej niezdolności do pracy (jeśli zdolność do pracy jest zredukowana do 50%) - świadczenie jest sumą:
O wysokości poszczególnych składników renty inwalidzkiej można dowiedzieć się kontaktując się z lokalnym urzędem gminy: Poza wyżej wymienionymi świadczeniami osobom niepełnosprawnym może przysługiwać:
Świadczenia waloryzuje się corocznie w zależności od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Świadczenia z tytułu inwalidztwa można łączyć z pracą, ale wówczas świadczenia te są obniżane. Władze publiczne subsydiują pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.