Cypr - renta

Flaga Cypru - w centrum umieszczone są: figura przypominająca wyspę Cypr oraz 2 zielone gałązki oliwne
Państwo: Cypr
Obszar (km2): 8997
Ludność 2012 (mln): 1,1
Język urzędowy: grecki, turecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .cy
Kod telefoniczny: +357
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB całkowite 2011 (mld USD): 21,303
PKB na osobę 2011 (USD): 27 047

Renta inwalidzka przysługuje ubezpieczonemu zatrudnionemu oraz pracującemu na własny rachunek, a także osobie dobrowolnie opłacającej składki, pracującej za granicą na rzecz cypryjskiego pracodawcy, w wieku poniżej 63 lat.

Wymagania:

  • osoba ubezpieczona musi być niezdolna do pracy przez co najmniej 156 dni oraz musi wystąpić rokowanie, iż osoba ta będzie trwale niezdolna do pracy, to znaczy, nie będzie w stanie zarabiać z tytułu pracy, którą w rozsądny sposób może wykonywać, więcej niż 1/3 kwoty, którą normalnie zarabia zdrowy pracownik w tej samej kategorii zawodowej oraz z tym samym wykształceniem w tym samym regionie lub, jeżeli jest ona w wieku 60-63 lata, więcej niż V2 kwoty normalnie zarabianej;

  • muszą upłynąć trzy lata pomiędzy dniem, w którym osoba ta została objęta ubezpieczeniem a dniem, w którym została uznana za trwale niezdolną do pracy, a w tym okresie osoba ta opłacała składki w niższym przedziale objętych ubezpieczeniem zarobków łącznie wynoszące nie mniej niż 156-krotność tygodniowej kwoty podstawowych zarobków objętych ubezpieczeniem;

  • osoba ubezpieczona zarabiała lub zaliczono jej średnie objęte ubezpieczeniem zarobki w niższym przedziale zarobków objętych ubezpieczeniem równe nie mniej niż 1/4 tygodniowej średniej zarobków objętych ubezpieczeniem od 5 października 1964 r. lub od 7 stycznia 1957 r., jeżeli jest to korzystniejsze dla tej osoby lub od czasu, kiedy osiągnęła ona wiek 16 lat, do ostatniego tygodnia przed wystąpieniem niepełnosprawności,

  • zostały opłacone lub zaliczone w poprzednim roku zarobki objęte ubezpieczeniem równe co najmniej 20-krotności tygodniowej podstawowej kwoty zarobków objętych ubezpieczeniem, lub średnia takich zarobków w dwóch poprzednich latach została zapłacona lub zaliczona.

Renta inwalidzka składa się z renty podstawowej i renty uzupełniającej. Tygodniowa kwota renty podstawowej jest obliczana na podstawie średnich tygodniowych zarobków objętych ubezpieczeniem zapłaconych lub zaliczonych w niższym przedziale zarobków objętych ubezpieczeniem.

Renta podstawowa dla 100% inwalidztwa jest równa 60% średnich tygodniowych zarobków, o których mowa powyżej dla beneficjenta bez osób na utrzymaniu, 80% dla beneficjentów z jedną osobą na utrzymaniu, 90% dla beneficjenta z dwiema osobami na utrzymaniu oraz 100% dla beneficjenta z trzema lub więcej osób na utrzymaniu. Należy podkreślić, że powyższe wartości odsetek mają zastosowanie tylko kiedy beneficjent jest mężczyzną lub kobietą, którego/której małżonek jest niezdolny do samodzielnego utrzymania lub wdową bądź kobietą żyjącą w separacji, rozwiedzioną lub niezamężną.

W przypadku gdy beneficjentką jest kobieta, której mąż jest niezdolny do samodzielnego utrzymania, renta podstawowa dla 100% inwalidztwa wynosi 60% średnich tygodniowych zarobków dla beneficjenta bez osób na utrzymaniu, 70% dla beneficjentów z jedną osobą na utrzymaniu, oraz 80% dla beneficjenta z dwiema lub więcej osób na utrzymaniu.

Tygodniowa kwota renty uzupełniającej dla 100% inwalidztwa jest równa V521,5% łącznych zarobków beneficjenta objętych ubezpieczeniem wypłaconych lub zaliczonych w wyższym przedziale zarobków objętych ubezpieczeniem. Renta łączna (podstawowa i uzupełniająca) nie może być niższa niż 85% emerytury podstawowej, która zostałaby wypłacona beneficjentowi z pełnym ubezpieczeniem w ramach podstawowej części systemu.

Procent inwalidztwa:

  • w przypadku, gdy procent inwalidztwa mieści się w zakresie od 50% do 66% a osoba ubezpieczona jest w wieku pomiędzy 60 a 63 lat, wypłacana renta równa się 60% renty, jaka zostałaby wypłacona tej osobie, gdyby jej niezdolność do pracy wynosiła 100%;

  • w przypadku, gdy procent inwalidztwa mieści się w zakresie od 66% do 75%, wypłacana renta równa się 75% renty, jaka zostałaby wypłacona tej osobie, gdyby jej niezdolność do pracy wynosiła 100%;

  • w przypadku, gdy procent inwalidztwa mieści się w zakresie od 75% do 99%, wypłacana renta równa się 85% renty, jaka zostałaby wypłacona tej osobie, gdyby jej niezdolność do pracy wynosiła 100%.

Trzynasta renta, równa 1/12renty płatnej w ciągu całego roku, wypłacana jest w grudniu każdego roku. Renty są korygowane co roku w oparciu o wzrost ogólnego poziomu płac i inflację.

Osoby, którym przysługuje renta są uprawnione do bezpłatnej opieki zdrowotnej.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności