Holandia - renta

Flaga Holandii posiada 3 poziome pasy: czerwony, biały i niebieski
Państwo: Holandia
Obszar (km2): 41526
Ludność 2012 (mln): 16,7
Język urzędowy: niderlandzki
Waluta: euro
Domena internetowa: .nl
Kod telefoniczny: +31
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 838,1 mld
PKB na osobę 2011 (USD): 50216

Aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy (WIA-uitkering), należy mieć określony stopień niepełnosprawności (co najmniej 15% uszczerbku na zdrowiu). Nabywa się do niej prawo po upływie 52 tygodni.

Wysokość i okres pobierania renty wg obowiązującej ustawy zależą od:

  • stopnia niepełnosprawności;

  • wysokości ostatniego wynagrodzenia;

  • wieku pracownika.

Istnieje 7 kategorii niepełnosprawności. Pracownik, który ma 35% uszczerbek na zdrowiu, otrzyma rentę w wysokości 28% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli jego uszczerbek na zdrowiu przekracza 65%, pracownik otrzyma rentę w wysokości 50,75 % minimalnego wynagrodzenia.

Okres otrzymywania renty jest uzależniona od wieku pracownika i wynosi od 6 miesięcy do 6 lat. Niepełnosprawność, która jest warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do renty jest oceniana przez Instytut Świadczeń Pracowniczych na podstawie opinii lekarskiej.

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W sytuacji gdy pracownik nie może pracować (w pełnym wymiarze) z powodu choroby, wypadku lub zniedołężnienia, w większości przypadków pracodawca wypłaca nadal wynagrodzenie w wysokości 70% wynagrodzenia przez 2 lata choroby. Pracownik może również otrzymywać zasiłek chorobowy. Jeśli pracownik nie może wrócić do pracy po roku, nabywa prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Komu przysługuje?

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mają pracownicy poniżej 65 roku życia w przypadku długotrwałej niepełnosprawności. Dla pracowników, którzy zachorowali po 1 stycznia 2004 r., stosuje się okres kwalifikowany 104 tygodni. Po tym czasie są oni uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy (WIA), jeżeli mają określone min. 35% stopień niepełnosprawności zawodowej.

Wysokość renty

Osoby, które mają określony pełny lub częściowy stopień niepełnosprawności otrzymują rentę chorobową. Osobom o określonym stopniu niepełnosprawności zawodowej min. 80% bez szans lub z małą szansą na wyzdrowienie przysługuje renta na podstawie systemu IVA w wysokości 75% ich dziennych zarobków (maks. dzienny zarobek - € 193,09, dot. okresu 1.07.2012 r. do 1.01.2013 r.)

Osobom, które mają stopień niepełnoprawności zawodowej w przedziale 35-80% przysługuje renta wg systemu WGA.

  • Jeśli nie pracują na początku otrzymają rentę opartą o dotychczasowe zarobki w wysokości 70% dziennych zarobków. Renta przysługuje na przynajmniej pół roku i na maksymalnie 5 lat, w zależności od liczby lat jakie ta osoba przepracowała Bardziej szczegółowe informacje w języku angielskim można znaleźć na stronie internetowej: www.szw.nl (zakładka: Pensions and Benefits -> Elements of the system -> Q+A Occupational disability (kliknąć dokument pdf)



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności