Rodzicom płacącym składki na rzecz państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych i emerytalnych, którzy przez okres sześciu z dziesięciu miesięcy przed rozpoczęciem urlopu płatnego podjęli pracę zarobkową, przysługuje prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa lub adopcji dziecka do 15 roku życia. Świadczenie to przysługuje przez okres 46 tygodni ( 47 tygodni w przypadku dzieci urodzonych po 01 lipca 2011 r.) w przypadku macierzyństwa i płatne jest w 100 %. Na życzenie czas trwania urlopu płatnego może zostać przedłużony do 5 6 tygodni.
Dzieje się to jednak kosztem niższej stawki ko mpensacyjnej - 80% dochodu. W wypadku adopcji, okres ten wynosi 43 lub 53 tygodni. Matka musi obowiązkowo wykorzystać trzy tygodnie okresu trwania świadczenia przed rozwiązaniem i przynajmniej 6 tygodni po rozwiązaniu. Dziesięć tygodni okresu trwania świadczenia jest zarezerwowanych do wykorzystania przez ojca. Zostaje on wówczas w domu i sprawuje opiekę nad dzieckiem, podczas gdy matka musi wrócić do pracy.
Ojcu również przysługuje prawo do świadczenia macierzyńskiego, gdy matka dziecka nie jest w stanie opiekować się z nim z powodu choroby, urazów czy pobytu w szpitalu. Resztę tego okresu rodzice mogą podzielić pomiędzy sobą dowolnie. Matka, której nie przysługuje prawo do wynagrodzenia dziennego, otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 35 263 NOK a w wypadku adopcji dziecka z zagranicy 42.560 NOK.