Zasiłki macierzyńskie wypłacane są przez cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu po porodzie, jeśli matka nie powróciła do pracy i z tego powodu traci wynagrodzenie, a jeśli jest osobą prowadzącą działalność na własny rachunek, traci swój dochód. Urlop macierzyński trwający 56 dni kalendarzowych, jak również urlop po narodzeniu dziecka trwający 56 dni kalendarzowych są objęte zasiłkiem.
Zasiłki macierzyńskie wypłacane są więc przez 112 dni kalendarzowych. Jeśli kobieta jest hospitalizowana przed 12 tygodniem ciąży i musi przez resztę ciąży znajdować się pod stałą opieką lekarską, dodatkowy 14-dniowy urlop przedłuża ustawowy urlop macierzyński i w takim wypadku zasiłek jest wypłacany przez 70 dni urlopu. W przypadku powikłań porodowych lub poporodowych, jak również w przypadku narodzin mnogich, 14-dniowy urlop przedłuża ustawowy urlop macierzyński i w takim wypadku zasiłek jest wypłacany przez 70 dni urlopu.
Zasiłek macierzyński wynosi 80% średniego wynagrodzenia zasadniczego stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie.
Aby otrzymać zasiłek macierzyński, matka powinna złożyć w Państwowej Agencji Ubezpieczeń Społecznych (VSAA) wniosek o zasiłek, zaświadczenie o macierzyństwie, jak również zaświadczenie od pracodawcy stwierdzające, że nie świadczyła pracy w okresie urlopu macierzyńskiego; osoba prowadząca działalność na własny rachunek sama stwierdza, że w okresie urlopu macierzyńskiego nie uzyskała dochodów.
Dokumenty te mogą być złożone w dowolnym biurze VSAA, przez matkę osobiście lub przez inną upoważnioną osobę, po okazaniu dokumentu tożsamości. Można je również przesłać pocztą do biura VSAA. O zasiłki macierzyńskie można wystąpić w ciągu 12 miesięcy licząc od dnia porodu.
Zasiłek z tytułu ojcostwa
Zasiłek z tytułu ojcostwa wypłacany jest ojcu z okazji narodzin dziecka (urlop 10 dni kalendarzowych). Świadczenie z tytułu ojcostwa wynosi 80% średniego wynagrodzenia zasadniczego stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie.