Kobiety objęte ubezpieczeniem społecznym na wypadek choroby i macierzyństwa są uprawnione do świadczenia macierzyńskiego przez okres ciąży i urodzenia dziecka, jeżeli, przed pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego, opłacały składki na ubezpieczenie społeczne na wypadek choroby lub macierzyństwa przez co najmniej trzy z poprzedzających 12 miesięcy z poprzedzających 24 miesięcy.
Minimalny okres ubezpieczenia nie obowiązuje osób do 26 roku życia oraz w przypadku gdy okres od ukończenia studiów do przystąpienia do ubezpieczeń nie przekracza 3 miesięcy. Świadczenie jest wypłacane przez okres urlopu macierzyńskiego - 70 dni kalendarzowych przed porodem i 56 po porodzie lub 70 dni po porodzie w przypadku powikłań lub porodu mnogiego.
Wysokość świadczenia jest równa kwocie wynagrodzenia zastępczego - nie może być niższa niż 1/3 dochodu objętego obowiązkiem składkowym w bieżącym roku.
Ojcu przysługuje świadczenie z tytułu ojcostwa do końca pierwszego miesiąca życia, na poziomie 100 % jego wynagrodzenia zastępczego.
Świadczenie z tytułu macierzyństwa / ojcostwa wypłacane jest jednemu z rodziców - pozostającemu w domu w celu opieki nad dzieckiem, na poziomie 100 % wynagrodzenia zastępczego od momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Zasiłek ciążowy - w wysokości podwójnej kwoty podstawowego świadczenia społecznego (260LTL) - wypłacany jest kobietom w ciąży, które nie mają prawa do świadczenia z tytułu macierzyństwa. Okres wypłaty świadczenia - 70 dni przed porodem.