Celem zasiłku macierzyńskiego jest zrekompensowanie utraty zarobków w trakcie sprawowania opieki nad dzieckiem. Prawo do pobierania tego zasiłku posiadają: rodzice, rodzice adopcyjni, rodzice zastępczy oraz prawni opiekunowie dziecka mający stałe lub czasowe prawo pobytu na terytorium Estonii. Zasiłek macierzyński jest wypłacany do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku 12 miesięcy. Matka traci prawo do zasiłku, gdy w rażący sposób uchybia obowiązkom macierzyńskim. W wypadku ciąży mnogiej prawo do zasiłku przysługuje tylko jednemu z rodziców. Zasiłek jest wypłacany na koniec każdego miesiąca. Wysokość zasiłku jest obliczana na podstawie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne płaconej przez osobę zainteresowaną i stanowi określony procent od jej miesięcznych dochodów.
Aby ubiegać się o zasiłek, osoba zainteresowana musi złożyć wypełniony wniosek wraz z dowodem tożsamości do Wydziału Rentowego (Pension Board), właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli wnioskodawca przebywa na urlopie macierzyńskim, musi przedstawić również zaświadczenie od pracodawcy zawierające informacje o wymiarze tego urlopu. Zaświadczenie takie może być dostarczone osobiście lub przez pocztę.
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Wypłata zasiłku pielęgnacyjnego zostaje wznowiona po ustaniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego i trwa aż do osiągnięcia przez dziecko wieku 3 lat. Zasiłek macierzyński jest obciążony podatkiem od dochodów.