Dania

Duńska flaga jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem
Państwo: Dania
Obszar (km2): 43 098,31
Ludność 2012 (mln): 5,6
Język urzędowy: duński
Waluta: korona duńska
Domena internetowa: .dk
Kod telefoniczny: +45
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973
PKB całkowite 2011 (mld USD): 332
PKB na osobę 2011 (USD): 59 709

Ubezpieczeniem w zakresie świadczeń rzeczowych objęte są wszystkie kobiety zamieszkujące w Danii przynajmniej 6 tygodni. Do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa uprawnieni są pracownicy, pracujący na własny rachunek, współpracujący współmałżonkowie.

O świadczenia z tytułu macierzyństwa mogą ubiegać się pracownicy zatrudnieni przynajmniej 120 godzin w ciągu 13 tygodni poprzedzających zwolnienie lub ukończenie szkolenia zawodowego trwającego minimum 18 miesięcy lub odbywanie płatnego stażu jako części szkolenia zawodowego lub przebywanie na zasiłku dla bezrobotnych.

Od pracujących na własny rachunek wymaga się minimum 6-miesięcznej aktywności zawodowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z których ostatni miesiąc musi przypadać bezpośrednio przed zwolnieniem.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński wypłacany jest od czwartego tygodnia przed przewidywaną datą porodu i przez 24 tygodnie po urodzeniu dziecka (ostatnie 10 tygodni z 24 mogą być wypłacane ojcu). Osoba adoptująca dziecko może otrzymywać zasiłki dzienne przez 24 tygodnie, począwszy od faktycznego wzięcia pod opiekę dziecka.

Niezależnie od tego ojciec ma prawo do zasiłku dziennego przez dwa tygodnie następujące po urodzeniu się dziecka lub wzięcia pod opiekę. Dzienny zasiłek macierzyński jest obliczany na podstawie godzinowej stawki wynagrodzenia (dla pracowników) lub uzyskiwanego dochodu (dla pracujących na własny rachunek.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności