Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicom przez okres 28 tygodni. W przypadku, gdy kobieta urodziła dwoje lub więcej dzieci, albo jest matką samotnie wychowująca dzieci zasiłek przysługuje przez okres do 37 tygodni. Jeżeli dziecko urodziło się martwe urlop macierzyński trwa do 14 tygodni.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma zatrudniona kobieta, która przeszła na urlop macierzyński.
Pod warunkiem, że podlegała ubezpieczeniu, przez co najmniej 270 dni w ostatnich dwóch latach przed dniem porodu, a ciąża zakończyła się porodem. Okres wypłaty odpowiada okresowi urlopu macierzyńskiego.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest jako 60% dziennej podstawy wymiaru wyliczanej z wynagrodzenia pracownicy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc przyznania prawa do zasiłku.
Urlop macierzyński nie może być krótszy niż 14 tygodni i być przerwany przed upływem 6 tygodnia od dnia porodu.
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownicy, która przyjęła dziecko pod opiekę z powodu śmierci matki dziecka lub w wyniku orzeczenia sądu albo innego właściwego organu. W tym przypadku urlop trwa od dnia przyjęcia dziecka do 22 tygodnia nie więcej niż do 8 miesiąca życia dziecka.Pomoc finansowa w okresie macierzyństwa
Okres, w którym przysługuje pomoc finansowa w okresie macierzyństwa, odpowiada 28 tygodniom urlopu macierzyńskiego (37 w przypadku rodzenia dwojga lub więcej dzieci lub urodzenia dziecka przez samotnie wychowującą matkę).
Dodatek wyrównawczy dla kobiety ciężarnej
Prawo do tego dodatku mają kobiety, które z powodu stanu zdrowia swojego lub dziecka musiały zmienić pracę na mniej płatną. Zasiłek wypłacany jest do momentu przejścia na urlop macierzyński, a po jego zakończeniu trwa do 9 miesiąca po porodzie.
Więcej na stronach:
http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/penezitapomocvmaterstvi.php
http://www.cssz.cz/en/sickness-insurance/benefits-provided-under-sickness-insurance.htm