Świadczenia macierzyńskie są uregulowane zarówno dla okresu przed, jak i po urodzeniu dziecka.
Przed narodzeniem dziecka, świadczenia macierzyńskie podlegają przepisom Ustawy o ochronie zdrowia i ubezpieczeniach zdrowotnych. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ustawa ta reguluje prawo do opłacenia usług medycznych oraz prawo do rekompensaty z tytułu utraty wynagrodzenia w przypadku czasowej niezdolności do pracy. Ustawa o opiece rodzicielskiej i zasiłkach rodzinnych reguluje prawo do wynagrodzenia za urlop rodzicielski w okresie na 28 dni przed narodzinami dziecka.
Po urodzeniu, świadczenia macierzyńskie są regulowane przez Ustawę o opiece rodzicielskiej i zasiłkach rodzinnych, która reguluje prawo do wynagrodzenia za urlop macierzyński. Prawo do wynagrodzenia za urlop macierzyński obejmuje z kolei prawa do dodatku macierzyńskiego, dodatku ojcowskiego, dodatku na opiekę i ochronę dziecka oraz dodatku dla rodziców adopcyjnych.
Zgodnie z Ustawą o opiece rodzicielskiej i zasiłkach rodzinnych, ubezpieczona kobieta (przyszła matka) zobowiązana jest wziąć urlop macierzyński na 28 dni przed spodziewaną datą porodu. Urlop macierzyński trwa 105 dni. W okresie urlopu macierzyńskiego, ubezpieczona jest już uprawniona do wynagrodzenia za czas urlopu macierzyńskiego. Dodatek ten jest wypłacany z ubezpieczenia rodzicielskiego. Ojcowie również posiadają prawo do urlopu macierzyńskiego w wysokości 90 dni. Przydatny adres:
Słoweńskie Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Pracy
Samova 9
1000 Ljubljana,
tel.: 0386 1 436 68 58