Holandia

Flaga Holandii posiada 3 poziome pasy: czerwony, biały i niebieski
Państwo: Holandia
Obszar (km2): 41526
Ludność 2012 (mln): 16,7
Język urzędowy: niderlandzki
Waluta: euro
Domena internetowa: .nl
Kod telefoniczny: +31
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 838,1 mld
PKB na osobę 2011 (USD): 50216

Kobiecie pracującej w Holandii przysługuje prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego. Podczas tego urlopu ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku chorobowego lub do 100% wynagrodzenia. Z reguły pracodawca zaczyna naliczać zasiłek w ciągu dwóch tygodni od daty rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Do wniosku o urlop należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające fakt, iż kobieta jest w ciąży. Zasiłek płaci pracodawca bądź instytucja właściwa (UWV).

Pracownica może skorzystać z urlopu macierzyńskiego w okresie od sześciu do czterech tygodni poprzedzających planowany poród. Musi przestać pracować na cztery tygodnie przed planowaną datą porodu.

Co najmniej 10 tygodni urlopu macierzyńskiego musi przypadać na okres po urodzeniu dziecka. Jeśli np. kobieta przestanie pracować na sześć tygodni przed urodzeniem dziecka, a dziecko urodzi się dwa tygodnie po spodziewanej dacie porodu, wtedy te dwa tygodnie doda się do 10 pozostających tygodni urlopu.

Ustawa o pracy i opiece, która weszła w życie 1 grudnia 2004 r. zawiera m.in. przepisy uprawniające do maksymalnie 10 płatnych dni na opiekę nad dzieckiem, prawo do urlopu w przypadku adopcji dziecka dla obojga rodziców, prawo do dwóch dni roboczych urlopu macierzyńskiego dla partnera i większą elastyczność w urlopach „rodzicielskich”.

Źródło:
http://www.uwv.nl/Particulieren/ik_krijg_een_kind/ik_krijg_een_kind/zwangerschapsuitkering_hoelang_en_wanneer.aspx (NL)
http://www.expatica.com/nl/family/kids/Being-working-parents-in-the-Netherlands_17145.html (EN)



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności